Za potraviny se v roce 2024 nedoplatíme. Při pohledu na ceny vám vylezou oči z důlku. Jedna skupina Čechů bude třít bídu s nouzí

I přes vládní sliby se zdá, že potraviny v Česku nezlevní. A co víc, dokonce nejspíš zdraží. Minimálně některé z nich.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

V České republice nejspíš od ledna nastane poněkud paradoxní situace. I přes snížení daně z přidané hodnoty (DPH) na potraviny se totiž očekává zvýšení jejich cen. Ačkoli v posledních letech už si Češi na zdražování potravin chtě nechtě nejspíš zvykli, příjemná zpráva to pro ně rozhodně není. Obzvlášť potom, co vláda slibovala přesný opak, tedy zlevnění.

Které potraviny zdraží nejvíce?

Mezi potraviny, za které si lidé od nového roku připlatí patří mlékárenské výrobky. Jak psaly Události247, například největší mlékárna v Česku Madeta plánuje zvýšit ceny svých výrobků o 3 až 5 procent. A to navíc není to nejhorší. Z nových ceníků dodavatelů potravin vyplývá, že celkově potraviny od příštího roku zdraží o 5 až 10 procent, píše web Deník. Zdá se tak, že Češi se za některé potraviny v roce 2024 nedoplatí. A odnese to především nízkopříjmová skupina lidí, která nejspíš bude třít bídu s nouzí.

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Od příštího roku nejspíš zdraží mlékárenské výrobky, například máslo

Podle webu TN budou muset dost možná zvyšovat ceny i pekárny. „Kvůli znovunavrácení příspěvků na obnovitelné zdroje energií do cen podniků i drobných spotřebitelů je velmi pravděpodobné, že u energeticky náročných výrob, a to je zrovna to pekárenství, dojde ke zvýšení nákladů,“ uvedla pro web TN ekonomka Jana Matesová.

Důvodů zdražování je několik

Tím hlavním jsou podle všeho zvýšené náklady za energie, dopravu či mzdy. Právě drahé energie jsou pak hlavní příčinou toho, proč zdraží především potraviny, jejichž výroba je energeticky náročná. „Pokud se vláda rozhodla, že chce firmám zvedat náklady, tak je logické, že potravináři vyšší náklady promítnou do cen,“ cituje web PrahaIN šéfa Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzu.

Podle ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) mají však svůj podíl na vysokých cenách také marže obchodníků. Ty jsou podle něj totiž skutečně nepochopitelně vysoké. „Je pro mě těžko akceptovatelné, když někdo nakupuje kilogram mrkve za 9,30 Kč a prodává za 27,90 Kč. To je 261 procent obchodní přirážky, a to je pro mě věc, která je nevysvětlitelná,“ cituje vyjádření Výborného server Novinky. Ať už je nicméně důvod jakýkoli, lidem nejspíš z cen, které za potraviny budou muset platit vylezou oči z důlků.

Věříte, že snížení DPH potraviny zlevní, nebo ne? Napište nám do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články