V obchodech se opět prodávalo závadné kuřecí maso dovezené z Ukrajiny. Lidé ho možná ještě mají doma.
Vánoční svátky se kromě dárků a rodinných setkání nesou především také ve znamení dobrého jídla. Někteří lidé si však ke štědrovečerní večeři dávají raději třeba oblíbená kuřecí řízek, protože rybu nemají rádi, nebo jim prostě vadí vybírání rybích kostí. Kontroly však opět objevily další kuřecí maso, které mohlo být zdraví nebezpečné.
Záchytů závadného masa přibývá
Drůbeží maso je podle expertů obecně zdravé. Jak jsme na Událostech247 několikrát informovali, v poslední době to však tak úplně neplatí. Kontroly Státní zemědělské a potravinářské inspekce v něm totiž stále častěji odhalují nebezpečné bakterie. Většinou se jedná právě o maso původem z Ukrajiny. Právě takové prodávali před nedávnem v chlazené i mražené podobě například v prodejnách Makro. Kontroly zjistily, že maso obsahuje bakterie salmonely.
Nedávno kontroloři Státní zemědělské a potravinářské inspekce vyrazili na kontrolu do prodejny Albert v Brně a zaměřili se na Albertovo čerstvé kuřecí maso. Konkrétně šlo o prsní řízky. Balení vážilo necelý kilogram. Psali jsme o tom, že tato kuřecí prsa podle kontroly po rozbalení zapáchala po kažení a měla oslizlý povrch. Neměla přitom prošlé datum spotřeby. V létě inspekce odhalila také třeba zkažená kuřecí křídla, která také zapáchala.
Možná máte závadné maso ještě doma
Státní zemědělská a potravinářská inspekce navíc nedávno odhalila další nebezpečné kuřecí maso původem z Ukrajiny. Jak informuje na svém webu Potraviny na pranýři, konkrétně šlo o kuřecí prsní řízky, které mohli zákazníci koupit v obchodním řetězci Tesco. Kontroly ukázaly, že v řízcích byly bakterie, které způsobují onemocnění salmonelóza. Opakovaně šlo o maso z kuřat, která byla chována a poražena na Ukrajině a zpracovával je slovenský podnik WE Trade z Horních Salib v okrese Galanta. Datum spotřeby bylo 28. 9. 2023 a 12.10.2023.
I když uvedené maso už v obchodech není, inspekce doporučuje všem spotřebitelům, kteří by mohli mít výrobky doma v mrazáku, aby je nekonzumovali. Případné zmrazení totiž nemá na bakteriální kontaminaci prakticky žádný vliv. Jak připomíná web Aktuálně, v minulých letech přitom byla zjištění o salmonele minimální, protože standardy, které dodržují chovatelé v EU, jsou jiné než na Ukrajině, která členem unie není. „Já když mám chuť na kuře, tak si koupím dražší od farmářů, tam je snad riziko minimální,“ řekla Událostem247 paní Markéta z Brna.