Nebezpečné kuřecí maso, které možná máte doma: Ve známém obchodním řetězci se prodávalo ve velkém. Teď vyplavala pravda na povrch

Drůbeží maso je podle expertů zdravé. V poslední době to však tak úplně neplatí, protože kontroly v něm stále častěji odhalují nebezpečné bakterie.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

O tom, že se v obchodech prodává maso, které může ohrozit lidské zdraví, informujeme na Událostech247 poměrně často. V létě jsme psali třeba o mraženém kuřecím z Ukrajiny, které Státní zemědělská a potravinářská inspekce odhalila v provozovnách JIP východočeská v Českých Budějovicích a Harrachově. V pořádku nebylo ani kuřecí maso dovezené z Polska, které bylo také prolezlé salmonelou.

Mráz bakterie nezničí

Na další případ kuřecího masa původem z Ukrajiny, které obsahovalo bakterie salmonely, upozornila dnes Státní zemědělská a potravinářská inspekce tento týden. Informuje o tom na svém webu Potraviny na pranýři. Tentokrát se jednalo o maso, které se v chlazené i mražené podobě prodávalo v Makru. „S prodejcem proto inspekce zahájí správní řízení o uložení pokuty,“ uvedl mluvčí inspekce Marek Bartík. Upozornil, že se jedná o maso, které je zdraví nebezpečné, protože bakterie vyvolávají průjmové onemocnění salmonelózu.

Obchodní řetězec prodával závadné kuřecí maso. Lidé ho mají možná ještě doma

Inspekce i z toho důvodu spotřebitelům důrazně doporučuje, aby šarže daného kuřecího masa vůbec nejedli. Konkrétně jde o balení s názvem Kuřecí řízky čerstvé, které pocházejí od výrobce WE Trade ze Slovenska, ale chov a porážka se podle etikety uskutečnily na Ukrajině. Jde o šarži s datem spotřeby do 31. srpna. Je však možné, že někteří zákazníci mohou mít maso doma ještě zmražené. Ani to však nezaručí, že bude nezávadné, protože bakterie mráz nijak nepoškodí.

Zákazníci se masu z Ukrajiny raději vyhnou

V případě mraženého masa z Makra šlo o zboží s názvem Qualiko kuře bez drobů, hluboce zmrazené a datum minimální trvanlivosti bylo do 20. prosince 2024. Výrobcem je firma Branch Pererobniy Compleks. Makro proto muselo okamžitě šarži stáhnout z prodeje. Inspekce také okamžitě umístila zjištění nevyhovujících potravin do evropského systému rychlého varování pro potraviny. Na podobné případy z Ukrajiny upozornila v tomto roce opakovaně.

iZdroj fotografie: SZPI
Zmíněnou šarži kuřecího masa už Makro stáhlo z prodeje

Do Makra jezdím nakupovat pro svůj obchůdek a bohužel konkrétně toto zmražené maso jsem prodávala. Teď se můžu modlit, aby mi to zákazníci nepřišli omlátit o hlavu,“ řekla Událostem247 Kateřina Genčevová z Brna. Na to, že lidé mají z masa z Ukrajiny strach, upozornil už dříve web PrahaIN. Obrátila se na ně žena z Prahy, která v prodejně Tesco koupila kuřecí prsní řízek a až doma si všimla, že jde o maso původem z Ukrajiny. Bála se a proto ho šla vrátit.

Máte doma zmíněné balení kuřecího masa? Dejte nám to vědět dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články