Varování: 900 000 Čechů hrozí, že přijdou o velkou spoustu peněz. Rychle si ověřte, zda to v roce 2024 nehrozí i vám

Vláda loni představila úsporný balíček, aby státní rozpočet dostala do lepších čísel. Někteří lidé na to však finančně doplatili.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

V souvislosti s důchody nastala od nového roku řada změn. Jak psaly Události247 už dříve, mění se například mechanismus mimořádných valorizaci, ze kterých se stávají pouze dočasné příspěvky. Změny se dotkly také penzijního připojištění, přičemž minimálně stávající důchodce tyto novinky ovlivní negativně.

O peníze můžou přijít statisíce lidí

Téměř milionu lidí, kteří si spoří v penzijních fondech, hrozí, že od července 2024 přijdou o státní příspěvek. Důvodem jsou změny ve vyplácení této podpory, jak upozornil web Hospodářské noviny. Zatím získávají dotaci všichni, kteří si spoří nejméně 300 korun měsíčně. Od července budou muset posílat do fondů nejméně 500 korun. Penzijní společnosti už zahájily proto kampaň, která klienty na tyto změny upozorňuje.

Stát: Kdo si spoří peníze, ten je nemůže nijak používat

Podle údajů Asociace penzijních společností si teď posílá mezi 300 a 499 korunami zhruba 900 tisíc lidí z celkem 4,3 milionu účastníků penzijního spoření. Pokud by si příspěvek nezvýšili, nedostanou od července od státu vůbec nic. Stát jim ovšem zvýší maximální výši podpory až na 340 korun místo současných 230 korun. K jejímu získání bude potřeba šetřit si 1700 korun. V současnosti stačí na získání nejvyšší podpory od státu ve výši 230 korun posílat do penzijních fondů 1000 korun, píše dále web. 

Kolik lidé do penzijního spoření dávají peněz

Za změnami v podpoře spoření na důchod je snaha vlády, aby si lidé šetřili víc. Podle posledních údajů ministerstva financí lidé průměrně spoří na stáří 804 korun měsíčně. „Je rozumné a správné, aby se každý z nás nespoléhal s finančním zajištěním na stáří pouze na státní důchod. Proto navrhujeme významné zatraktivnění spořících produktů se státní podporou, které slouží pro dlouhodobou tvorbu finančních rezerv na stáří,“ uvedl ke změnám ministr financí Zbyněk Stanjura.  

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Penzijní spoření v Česku funguje už od roku 1994

Já toto spoření mám. Dělám projektanta a dokud mám slušný příjem, dávám si tam nejvyšší částku. Přijde mi ale, že stát nemyslí na ty, kteří mají příjmy nižší, ti přece nemůžou každý měsíc dávat bokem tolik peněz,“ řekl k tomu Událostem247 pan Matek z Křenovic. V současnosti je možné spořit ve fondech penzijního připojištění, takzvané transformované fondy, a ve fondech doplňkového penzijního spoření. Od letošního ledna navíc lidé mohou využít Dlouhodobý investiční produkt.  

Využíváte penzijní spoření? Co si případně o zmíněných změnách myslíte vy? Váš názor nám napište do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články