Varování: Každému důchodci, kterému přišla tato SMS zpráva hrozí, že přijde o všechny svoje peníze

Opatrnost se v dnešní době vyplatí nejen na internetu, ale i při telefonování či odpovídání na některé SMS zprávy.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

O tom, že nejčastějším terčem podvodníků jsou důvěřiví senioři, vás na Událostech247 informujeme pravidelně. Podvodníci na ně vyrukují s tím, že pokud včas neudělají, co po nich chtějí, mohou přijít o všechny své úspory. Mezi oblíbený způsob těchto podvodů patří nejrůznější falešné telefonní hovory a SMS zprávy.

Podvodníci se vydávají za známé instituce

Události247 informovaly také o důvěřivé 67leté ženě, kterou neznámá podvodnice připravila o téměř padesát tisíc korun. Stačilo, aby se vydávala za její neteř. Po seniorce chtěla, aby jí přeposílala SMS zprávy s kódy a tvrdila jí, že se jedná o soutěž, ve které může vyhrát jídlo v restauraci. Podvodníci měli štěstí, že žena neteř opravdu měla a proto jim uvěřila. Před podvodníky varuje veřejnost také Úřad práce

Varování: Každému, komu přišla tato SMS zpráva hrozí, že přijde během chvíle o všechny svoje peníze

Automaticky generované hovory lákají potenciální oběti na údajné schválení příspěvku na bydlení ve výši 18 tisíc korun. Podvod se ale ovšem netýká jen příspěvků na bydlení, ale lákat může i na další sociální dávky, jak jsme na Událostech247 upozornili. Automatický telefonický robot obvolává náhodně vybraná čísla po celé republice. Volá však také lidem, kteří o dávky nežádali.

SMS zprávy vypadají velmi přesvědčivě

Na podvodníky upozornila také Česká správa sociálního zabezpečení. Šmejdi vyzývají k návštěvě falešných webů, na kterých se pak snaží vylákat citlivé bankovní údaje. Své oběti kontaktují bez ohledu na to, jestli pobírají dávky sociálního zabezpečení či nikoliv. V lidech vzbudí důvěru a zašlou jim po ukončení hovoru SMS zprávu s odkazem na podvržené webové stránky. Tam je nutí k vyplnění citlivých osobních údajů včetně těch bankovních. 

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Na zmíněné podvodné SMS zprávy by lidé neměli odpovídat, ani na ně jinak reagovat

Protože se jedná o sociální dávky, mohou se stát oběťmi opět především důvěřiví senioři, kteří pak mohou během chvilky přijít o veškeré úspory. Správa radí, aby lidé na telefonáty nereagovali, neklikali na zaslané odkazy a nezadávali na podezřelých stránkách své bankovní údaje. Pokud se už tak stalo, měli by co nejdříve kontaktovat svou banku. „Moje babička měla podobný hovor, volal jí podvodník, ale naštěstí jsem zrovna byla u toho, takže se nic nestalo,“ popsala Událostem247 paní Iva.

Zkoušeli vás někdy oslovit podvodníci? Řekněte nám to v komentářích dole pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články