Každému, kdo má na svém domě komín hrozí brutální pokuta 50 000 Kč. Týká se to spousty Čechů

Topíte doma tuhými palivy? Pak si dejte pozor, abyste neporušovali zákon, který se týká kouře vycházejícího z komína. Může vás to přijít draho.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

O tom, že od letošního září budou zakázány kotle 1. a 2. emisní třídy psaly Události247 již dříve. Češi, kteří je k vytápění používají si tak budou muset opatřit novější modely, jinak mohou očekávat sankci až 50 tisíc korun. To ale bohužel není jediný případ, kdy lidem v souvislosti s vytápěním hrozí pokuta. Každý, kdo má na domě komín a používá ho k vytápění by si měl dát pozor, zda neporušuje nařízení týkající se kouře vycházejícího z komína.

Čisté ovzduší je základ

Hlavním důvodem zákazu již zmíněných kotlů nižších emisních tříd je fakt, že produkují příliš škodlivých emisí a znečišťují tak ovzduší. A stejný argument je pak důvodem i dalšího nařízení, za jehož porušení hrozí pokuta. Týká se tmavého kouře, který vycházející z komínu. Jak píše web EnergoŽrouti, od roku 2017 v Česku platí zákon umožňující obcím a městům trestat obyvatele za to, že spalují různé odpady a znečišťují tak místí ovzduší.

K tomu, aby úředníci porušení nařízení zjistili se přitom vůbec nemusí s majitelem domu setkat. Škodlivost kouře totiž neurčují podle toho, jaký typ kotle či kamen člověk používá. K posouzení jim poslouží například pětistupňová Ringelmannova stupnice. Práce s ní spočívá „v porovnání tmavosti kouřové vlečky s odpovídajícím stupněm Ringelmannovy stupnice lidským zrakem,“ píše web Zákony pro lidi.

Riziko porušení tohoto nařízení se přitom týká spousty Čechů. Jak totiž pro web Budějická drbna řekl popularizátor vědy Jiří Horák, tuhá paliva používá coby hlavní zdroj vytápění zhruba 15 procent českých domácností. Pokud mezi ně patříte i vy, dejte si dobrý pozor na to, čím a jak topíte.

Za porušení hrozí mastná pokuta

Topit plasty či jinými odpady, které vytváří tmavý smradlavý kouř se lidem skutečně nevyplácí. Každému, kdo má na domě komín a porušuje zmíněné nařízení totiž ve schránce může přistát pokuta ve výši až 50 tisíc korun. O tom, že sankce mohou skutečně přijít pak svědčí i zkušenosti mnoha starostů. Na své sousedy si totiž často stěžují sami obyvatelé obcí. „Loni jsme řešili asi deset podnětů,“ uvedla před 2 lety pro web iDnes starostka vesnice Řehlovice Jana Princová.

iZdroj fotografie: Windyswindy/ Creative Commons / CC-BY-SA
Na podobu kouře má zásadní vliv to, čím lidé topí

Špinavý nevzhledný kouř a nepříjemný zápach přitom zdaleka nejsou ty nejpodstatnější argumenty, proč lidé zmíněné přestupky nahlašují. Prach a další škodlivé částice kouře mohou zapříčinit mnoho zdravotních komplikací. A nejedná se zdaleka jen o astma či záněty průdušek. Jak píše web Novinky: „Každý, kdo dlouhodobě dýchá nadlimitní koncentrace aerosolových částic, má vyšší riziko infarktu, mozkové mrtvice i rakoviny“.

Věděli jste o tom, že za špinavý kouř můžete dostat pokutu? Dejte nám vědět do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články