Někteří lidé by si už brzy mohli zase o něco přilepšit. Má totiž skokově vzrůst minimální mzda.
Od letošního roku dochází k velkým a významným změnám z hlediska zdanění a odvodů. Kvůli schválenému vládnímu balíčku mají zaměstnanci opět povinnost platit nemocenské pojištění. Snižuje jim čistou mzdu, a to i přesto, že daňová sazba zůstává stejná. O vládním konsolidačním balíčku jsme vás už dříve informovali i na Událostech247.
Které profese jsou na tom nejhůř
Psali jsme také o tom, že se chystají i další změny. Minimální mzda se od ledna zvýšila o 1600 korun na 18 900 korun. Do několika let by se pak měla ustálit na 45 procentech průměrné mzdy, což jsou další tisíce korun měsíčně navíc. Od roku 2025 by se měla začít zvedat podle vzorce, který upraví zákoník práce. Web Ministerstva práce a sociálních věcí uvádí, že minimální mzda je nejnižší přípustná výše odměny za práci v pracovněprávním vztahu.
Minimální mzdu v České republice pobírají přibližně 4 procenta zaměstnanců, což je asi 150 tisíc lidí, píše web Fondík. Profese, u kterých se výdělky minimální mzdě blíží, jsou dlouhodobě uklízečky, a již méně častá povolání jako šička nebo krejčí. Nijak vysoký plat nemají ani školníci se mzdou 18 750 korun, popeláři, kteří berou 19 200 korun, nebo plavčíci s 19 250 korunami. Úplně nejnižší mzdy bere pomocný personál, u kterého se platy pohybují na úplném minimu.
Česko je na konci žebříčku
„Já jsem vlastně ráda, že se minimální mzda zvyšuje, protože jen díky tomu mám v práci víc peněz. Můj šéf na moje prosby o zvýšení platu reaguje pořád stejně. Řekne, že firma nemá peníze,“ řekla Událostem247 paní Aneta. Minimální mzdu v České republice stanovuje vláda na základě návrhu Ministerstva práce a sociálních věcí. Stanovení minimální mzdy je proces, který zohledňuje různé faktory. Například životní náklady, inflace, sociální podmínky a ekonomickou situaci země.
V rámci Evropské unie je Česká republika z hlediska výše minimální mzdy stále na konci žebříčku, píše dále web Fondík. Nižší už ji má jen Bulharsko (7 930 korun), Rumunsko (11 820 korun), Lotyšsko (10 880 korun), Maďarsko (12 400 korun) a Chorvatsko (13 810 korun). Rekordmanem z hlediska procentuálního nárůstu minimální mzdy v posledních dvou letech je Litva. Tam se z předloňských 10 350 korun vyšplhala na 15 360 korun.