Vlastníte platební kartu? Letos můžete přijít o všechny peníze z bankovního účtu. Ani si toho nevšimnete a jste na mizině

Kyberzločinci mají nový způsob, jak obrat lidi o veškeré jejich úspory. Stačí jim k tomu udělat jednoduchou věc.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Lidé ve věku mezi 40 a 50 lety, kteří bydlí v Praze nebo Brně, jsou podle statistik Komerční banky nejčastější skupinou, které se podvodníci snaží nějakou technikou ukrást peníze z bankovního účtu. Lidé, kteří naletí, pak přijdou během chvilky o všechny peníze, jak jsme na Událostech247 upozornili už dříve. Úspory tak během pár minut nenávratně zmizí třeba v Anglii, Německu, nebo Španělsku.

Moderní technologie jsou pro zločince požehnáním

Policie kvůli šíření osvěty spustila na začátku roku 2022 preventivní projekt Kyber rádce, jak informovaly Události247. Jeho cílem je zvýšit povědomí veřejnosti o aktuálních metodách internetových podvodníků a poradit, jak se jim bránit. „Kromě falešných e-mailů a SMS zpráv, to jsou i podvody na sociálních sítích a podvodné telefonáty. Oběťmi jsou přitom úplně všichni, od teenagerů až po seniory. Pomoci může jen vlastní obezřetnost a především vzdělanost v této oblasti,“ uvedla k projektu mluvčí policie Zuzana Churaňová.

iZdroj fotografie: Policie ČR
Podvodníci nejčastěji oslovují své oběti pomoci SMS zpráv

Dalším častým trikem kyberpodvodníků jsou investice do kryptoměn. Psali jsme třeba o tom, že prachatickým kriminalistům nahlásila podvod poškozená žena, která si na internetu vyhledala společnost nabízející možnost investování do kryptoměn. Jejímu domnělému zástupci pak umožnila vzdálený přístup do počítače a po menších částkách mu zaslala více než 3,5 milionu korun. Když jí došlo, že se vlastně jedná o podvod, byly už peníze nenávratně pryč.

Podvodníci si získají důvěru a peníze jsou pryč

Zločinci teď přišli na další způsob, jak ukrást peníze bankovních klientů. Používají k tomu kombinaci několika manipulativních technik, na jejichž konci si na dálku „zkopírují“ platební kartu a pak sami vyberou peníze z bankomatu. Upozornil na to web SeznamZprávy.Takových pokusů o podvod mám za sebou už několik. Nikomu samozřejmě své údaje neříkám. Nevím, proč cílí zrovna na mě, když mi na účtu většinou zůstává po zaplacení všeho jen pár stovek,“ říká pan Rudolf.

Varování: Na nové typy SMS zpráv a e-mailů nikdy neodpovídejte. Okradou vás o celoživotní úspory

Poškozeným přijde SMS, v níž mají informaci například o přeplatku na daních a odkaz na stránku, kde mají zadat své údaje k bankovnictví, aby jim mohly být tyto peníze vyplaceny. Po zadání jim zavolá údajný pracovník banky, který ale již má všechny údaje k účtu poškozených a přístup do něj. Sdělí jim, že mají napadený účet a k záchraně jejich finančních prostředků je zapotřebí změnit jejich PIN na kartě,“ popisuje Policie ČR. Vyděšení lidé pak většinou poslechnou další pokyny a zloději mají cestu k penězům otevřenou.

Pokoušeli se vás někdy oslovit podvodníci? Pokud ano, jakým způsobem a jak jste reagovali?

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články