Šestidenní pracovní týden: Nově budou lidé v práci o den déle

Až 70 procent Čechů by si podle průzkumu přálo pracovat pouze 4 dny v týdnu. V některých evropských zemích už s touto praxí nějaký čas experimentují.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Víte od nás, že nejvíce tuto pracovní dobu chtějí na Islandu a ve Velké Británii. Testování probíhá také ve španělské Valencii. Psali jsme také, že pětidenní pracovní týden a tedy i dvoudenní volno, v Československu oficiálně zavedla tehdejší vláda až v roce 1968, tedy před 55 lety.

Krátký pracovní týden

Spousta lidí by zkrácení pracovní doby přivítala s nadšením. Hned poté ale u řady z nich vyvstane otázka, koho by se to dotklo a kolik by vlastně dostali zaplaceno. Mnohé totiž napadne, že za méně odpracovaných hodin logicky dostanou i nižší výdělek. Toho se však obávat nemusí, protože jak psal web Newstream, kratší pracovní týden znamená, že zaměstnavatel získá za stejné peníze, tedy za stejnou mzdu, méně zaměstnancovy práce.

Plošná změna pracovní doby: Stát přišel s novým nápadem. Koho se to dotkne a kolik dostaneme zaplaceno?

Přesně opačným směrem se rozhodli jít v Řecku. Od června tam totiž začne platit kontroverzní zákon, který dává zelenou šestidennímu pracovnímu týdnu. Jak píše web CNN Prima News, odboráři se však obávají, že původně volitelný šestidenní pracovní týden budou někteří zaměstnavatelé zneužívat, například jako v Číně, kde se „systém 996“ stal synonymem pro moderní otrokářství. Ve Velké Británii nebo v Itálii pracovní týden spíše zkracují.

Řekové jdou proti proudu

Zaměstnanci v Řecku budou moci mít díky přelomové legislativě legálně druhou práci. Celkem mohou práci věnovat až 13 hodin denně. Šestidenní pracovní týden je podle webu Greek Reporter na bázi volitelnosti a po domluvě se zaměstnavatelem. V praxi to znamená, že někteří Řekové budou mít volno jen v neděli. Za šestý den věnovaný práci ale ovšem dostanou finanční kompenzaci ve výši 40 procent.

iZdroj fotografie: Adam Pat / Creative Commons / CC-BY-SA
V Řecku se rozhodli zlegalizovat šestidenní pracovní týden

Zákon současně upravuje další vztahy mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Pracovník bude mít například povinnost přijít na směnu i mimo plán, pokud mu to jeho šéf přikáže alespoň 24 hodin před jejím začátkem. „Já pracuji ve firmě, kde mám volno jen v neděli. Pokud chci mít celý víkend volný, stojí mě to dost úsilí, abych si zajistila záskok. Naopak si myslím, že by se měla práce o víkendu zakázat, pokud to není nezbytně nutné,“ řekla k tomu Udáslotem247 paní Anna z Kroměříže.

Jaký pracovní týden je optimální pro vás? Uvítali byste spíš čtyřdenní, pětidenní, nebo šestidenní? Napište nám to v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články