Celoplošné zdražování potravin sice ustalo, některým komoditám však stále hrozí, že jejich cena brzy astronomicky vyletí.
Nejen inflace či růst cen energií mohou za zdražování některých potravin. V poslední době je čím dál častější příčinou také počasí, respektive klimatické změny. Události247 nedávno psaly o tom, že extrémní výkyvy počasí mají negativní vliv na produkci pomerančů, což způsobuje razantní zdražení této komodity a z ní vyrobených produktů, například pomerančového džusu. Vlny sucha pak pro změnu můžou za zdražování kakaa či čokolády. To ale není všechno.
Zdražení čeká další z klíčových potravin
Aktuálně klimatické výkyvy zapříčinily, že podle všeho bude letos velmi špatná úroda jablek. Konkrétně si zemědělci stěžují na mrazivé teploty, které v druhé polovině dubna vládly ve střední Evropě. Kvůli tomu totiž pomrzly květy těchto ovocných stromů, což je pro jablka likvidační.
Jak píše web Novinky, podle českých ovocnářů je poškození sadů okolo 90 až 100 procent. Lze tak očekávat, že vlivem takto špatné úrody nastane extrémní zdražení těchto potravin. S problémy se totiž potýkají nejen pěstitelé v Česku, ale také v Polsku, Německu či zemích Beneluxu. A kolik by tedy jablka reálně mohla stát? Například agrární analytik Petr Havel odhaduje, že by cena mohla být 40 až 50 korun za kilogram. Aktuálně přitom toto ovoce stojí okolo 36 korun za kilogram. Mnozí Češi si tak nejspíš již brzy začnou dělat zásoby, dokud jsou ceny ještě příznivé.
Stěžují si i další pěstitelé
Vrásky zemědělcům zdaleka nedělají jen jabloně. Další z oblíbených potravin, které mráz poškodil, je vinná réva. Podle prezidenta Svazu vinařů Martina Chlada českým pěstitelům pomrzlo až 40 procent budoucí úrody, píše server Novinky. Jsou ale místa, kde jsou poškození ještě daleko větší. Třeba vinařství v Mělníku hlásí dokonce škody v rozsahu 99 až 100 procent, uvádí web Seznam Zprávy.
A problémy evidují také pěstitelé zeleniny. Konkrétně mrazy poničily nasetou kořenovou zeleninu, zelí či ranné brambory, jak uvádí server České noviny. Některé z těchto potravin pak budou muset zemědělci dokonce znovu naset, což způsobí opoždění sklizně a tedy finanční ztráty.