Být řidičem znamená znát a dodržovat dopravní předpisy. Někdy vás však policie může pokutovat i za to, co byste nečekali.
Na české řidiče se v poslední době valí jedna změna za druhou. Ne vždy jsou to změny k lepšímu. Zdražily například dálniční známky. Jak Události247 informovaly už dříve, cena roční známky stoupla o 800 na 2300 korun, což je nárůst o více než 50 procent. To však zdaleka není to jediné, co se pro řidiče na českých silnicích mění. Bodový systém hodnocení přestupků je namísto pěti kategorií rozdělen pouze do tří.
Řidiči často ani neví, že porušují zákon
Zvyšují se také pokuty za telefonování za volantem. Na tento přestupek, který v posledních letech nabývá na četnosti, upozorňovaly Události247 už v minulosti. Ještě nedávno šoférům hrozila pokuta maximálně tisíc korun, ve správním řízení pak 1500 až 2500. Od letošního roku však mohou policisté tento prohřešek trestat sankcí 2500 až 3500 korun na místě. Pokud by se věc dostala do správního řízení, hrozí řidiči pokuta až 10 tisíc korun a k tomu 4 trestné body.
Na Událostech247 jsme upozornili také na to, že mnozí řidiči při zhoršené viditelnosti s oblibou využívají takzvané mlhovky. Pokud ale mají tato světla špatně zapnutá, mohou zaplatit pokutu až 2500 korun. Podle zákona totiž smí přední světla do mlhy řidič užít jen za mlhy, sněžení nebo hustého deště. Zadní světla do mlhy potom za těchto podmínek musí šoféři použít vždy. Pokutu mohou šoféři dostat také za to, že jedou bez rozsvícených světel. Za nedovolené problikávání dálkovými světly pak hrozí pokuta až 2500 korun.
Pokuta za ostřikovače? V některých případech ano
Dalším častým nešvarem je používání ostřikovačů, ovšem ne k tomu, aby si řidiči očistili přední sklo. Jak upozornil web Autosalon, mezi řidiči koluje hned několik metod, jak se pomstít ostatním účastníkům provozu za nevhodné chování. Kromě populárního vybržďování nebo problikávání dálkovými světly, často mačkají i páčku ostřikovačů a tím auto za sebou na několik vteřin oslepí. V případě, že je ostříkávaní použito proti motorkářům nebo cyklistům, už může jít o velké nebezpečí.
Pokud by tedy řidič použil vědomě ostřikovače jako takový nástroj pomsty, dopustil by se přestupku, za který hrozí pokuta na místě až do výše 2000 korun, píše dále web. Vyšší sankce pak hrozí v případě, že by došlo k újmě na zdraví nebo dokonce na životě. „Tak o tomto slyším poprvé, nevšiml jsem si, že když si ostřikuji sklo, tak že by to stříkalo až daleko za mě. Ovšem je to tedy hodně bezohledné chování vůči ostatním, které by určitě nemělo projít bez trestu,“ sdělil Událostem247 pan Miroslav z Brna.