Ministerstvo práce chystá zásadní změnu zákona. Podle ní by museli někteří Češi povinně nastoupit do práce, jinak by přišli o peníze.
Systém sociálních dávek a státních podpor v poslední době prochází řadou změn. Události247 informovaly například o chystaném navýšení příspěvku na péči. Anebo o plánovaném zavedení majetkového testu pro získání vybraných dávek. To ale není všechno. Aktuálně chce Ministerstvo práce a sociálních věcí zavést bič na dlouhodobě nezaměstnané, a to v podobě povinné práce.
Kdo bude chtít dávky, bude muset povinně do práce
Podle návrhu ministerstva práce by lidé po 6 měsících pobírání dávek měli začít povinně pracovat. Konkrétně by mělo jít minimálně o 30 hodin měsíčně, přičemž tuto práci by vykonávali pro města či obce, ve kterých žijí, píše web Seznam Zprávy. Zde by se mohli podílet na různých činnostech, od sekání trávy a uklízení listí až po práci v sociálních službách.
Češi, kteří se do práce zapojí, za to jako odměnu od státu budou mít zaplacené zdravotní pojištění. Navíc dostanou navýšenou takzvanou superdávku, která má v budoucnu nahradit příspěvek na bydlení, přídavek na dítě, příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení, připomíná web Peníze. A co bude s těmi, kteří do povinné práce nenastoupí? Jak dodává web Lidovky, tito lidé mají být vyřazeni z Úřadu práce, čímž přijdou o hrazení zdravotního pojištění. A k tomu nebudou 6 měsíců dostávat sociální dávky.
Někteří nápad kritizují
Cílem novinky má být udržet u lidí pracovní návyky a zabránit jejich dalšímu sociálnímu vyloučení. Dlouhodobě nezaměstnané lidi by to rovněž mohlo přimět k tomu, aby si do budoucna našli stálé zaměstnání. Navíc by to měla být efektivní pomoc pro města a obce, jež by tak mohli získat nové pracovní síly.
Objevují se však také kritické názory. Podle některých odborníků půjde jen o mrhání penězi a zatěžování úřadů a v praxi to návyky dlouhodobě nezaměstnaných lidí nezmění. Dalším problémem by pak mohla být i administrativní zátěž pro samotné obce, které by lidi měly zaměstnat, jak pro web Seznam Zprávy dodala Alena Zieglerová z Agentury pro sociální začleňování.