Každý, kdo vlastní nějakou nemovitost, má také spoustu povinností. Nedbalost by je totiž mohla stát spoustu peněz.
Ať už stavíte nebo rekonstruujete dům, vše musí probíhat v souladu se stavebním zákonem. Víte od nás, že stanovuje řadu pravidel a povinností, které musí vlastníci staveb, respektive architekti a stavitelé dodržovat. Jeho hlavním účelem je zajistit, aby všechny stavby byly bezpečné, funkční a esteticky vhodné pro dané prostředí.
Pokuta vás může zruinovat
Lidé, kteří nemovitost prodávají, však nově nemusí kupujícím předávat dokumenty o jejich stavu, jak Události247 upozornily. O to horší situace však může pro nové obyvatele nastat. Musí totiž vše začít řešit sami a dokument, který by aktuálnímu stavu domu odpovídal, si sami zajistit. Problém se týká zejména starých rodinných domů, které prošly rozsáhlejší rekonstrukcí, ale úpravy proběhly bez jakéhokoliv ohlášení úřadům.
Od 1. ledna 2024 a pro rodinné domy od 1. července 2024 platí nový stavební zákon, který pro vlastníky nemovitostí přinesl zásadní změny. Týká se především povinnosti uchovávat stavební dokumentaci odpovídající aktuálnímu stavu stavby. Jak varuje web Dům a zahrada, pokud byste tento důležitý dokument neměli, můžete dostat obrovskou pokutu, a to až ve výši 400 000 korun. Jedná se však pouze o krajní případy. Tento přístup má majitele motivovat k tomu, aby měli vše v pořádku.
Co dělat, když dokumentaci nemáte?
Původně byla nejvyšší možná pokuta 200 000, ovšem novela zvýšila sazbu na dvojnásobek. Co však mají dělat lidé, kteří žijí v domě, kde proběhly stavební úpravy, ale dosud se nikde oficiálně nezapsaly? Podle webu HomeinCube je v těchto případech nutné udělat takzvaný pasport stavby. Ten „napraví nepravdivé zákresy a chyby z původní projektové dokumentace a upraví je do podoby, která odpovídá současnému stavu provedení stavby a aktuálně platné legislativě“, dodává web.
Přesněji řečeno: pasport stavby je vlastně zjednodušená forma dokumentace, která reflektuje aktuální stav a uspořádání objektu. Je nezbytný v situacích, jako jsou rekonstrukce, prodej nemovitosti, plánování stavebních zásahů, změna využití objektu, údržba, odstranění stavby nebo při žádosti o hypotéku. Pasport obsahuje výkresy současného stavu nemovitosti, technickou zprávu a průvodní zprávu, která popisuje skutečné využití všech prostor, dodává web Dům a zahrada.