Velká novinka pro všechny Čechy: Sami si určí, kdy budou chodit do práce

Chtěli byste si sami rozhodnout o tom, kolik času strávíte ve své práci? Někde už je to možné.

i Zdroj fotografie: Jenny Feleciano / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

O tom, že se čeští zaměstnanci dočkali jistých změn, jsme na Událostech247 psali již dříve. Například o zavádění čtyřdenního pracovního týdne se v poslední době mluví čím dál častěji. Úpravu pracovní doby zvažuje zavést třeba polská ministryně práce a sociálních věcí. V loňském roce tento koncept testovalo také několik desítek firem v Německu.

 Už funguje kratší pracovní týden

Nyní se čtyřdenní pracovní týden pomalu začíná prosazovat i v České republice. Příkladem je brněnská technologická firma Phonexia. Jak jsme psali nedávno, po ročním testování se zde letos v únoru rozhodli, že v zavedeném systému budou pokračovat i nadále a po jejich vzoru novinku do své praxe začleňují i další. Zkrácený pracovní týden aktuálně v Česku testují tisíce firem. Kromě Phonexie je to také třeba společnost Digiskills.

Čtyřdenní pracovní týden: Nově bude v roce 2024 platit pro všechny tyto lidi. Týká se to i vás?

Velká novela zákoníku práce přináší další novinku. Zaměstnanci a zaměstnavateli má totiž umožnit sepsání písemné dohody o tom, že si zaměstnanec bude sám rozvrhovat týdenní pracovní dobu. Toto opatření má být jedním z kroků k flexibilnějším pracovním vztahům, jak upozornil web Finance. Možnost rozvrhování pracovní doby se nemá vztahovat pouze na zaměstnance, kteří pracují z domu, ale také na situace, kdy vykonávají práci přímo na pracovišti.

Jaké jsou podmínky této novinky

Je však nutné, aby o tom byla sepsána písemná dohoda mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Mohou v ní být například sjednány podmínky, za jakých bude mít zaměstnanec možnost si pracovní dobu plánovat. Úprava může například obsahovat ustanovení, že si zaměstnanec nebude moci rozvrhovat pracovní dobu na víkendy, v noční době podobně, píše dále web. Povinnost se nemá vztahovat na zaměstnance, kteří pracují na dálku.

iZdroj fotografie: Adam Pat / Creative Commons / CC-BY-SA
V posledních letech se na české zaměstnance valí jedna novinka za druhou

Pokud jde o zaměstnance pracujícího přímo na pracovišti, musí dohoda obsahovat také způsob, jakým předem zaměstnavateli oznámí rozvrh pracovní doby nebo jeho změnu. Písemná dohoda o tom, že si zaměstnanci sami rozvrhují pracovní dobu, má jít uzavřít také s lidmi, kteří pracují na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti. V případě, že si zaměstnanec sám bude určovat rozvržení pracovní doby, zůstává i nadále povinnost zaměstnavateli evidovat odpracovanou dobu.

Chtěli byste si určovat, kdy budete chodit do práce? Napsat nám to můžete v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články