Výběry z bankomatů v zahraničí se mohou Čechům velmi prodražit. Přeplatit kvůli tomu mohou stovky až tisíce korun.
Se začátkem prázdnin naplno vypukla doba letních dovolených. A zatímco někteří Češi se spokojí s pobytem v tuzemsku, jiní vyráží do zahraničí. S tím je spojena i nutnost vyměnit před odjezdem peníze, případně v zahraničí používat platební kartu. Možné je také vybrat si hotovost v cizině z tamního bankomatu. To se ale nemusí vždy vyplatit.
Výběry z bankomatu se v zahraničí mohou vymstít
Důvodů, proč se lidem zahraniční výběry hotovosti mohou neplánovaně prodražit, je hned několik. Události247 již dříve informovaly o tom, že jednotlivé banky vlastnící bankomaty si mohou účtovat vlastní poplatky. Ačkoli příslušná banka, u které mají lidé účet, tak může nabízet výběry v cizině zdarma, poplatek může požadovat provozovatel bankomatu.
Druhou nástrahou, kvůli které mohou lidé při výběru z bankomatu přijít o nemálo peněz, pak může být dynamický převod měny (DCC). Jedná se o službu, díky které mohou lidé v cizině platit ve vlastní měně. Jak však upozorňuje web Peníze, pro Čechy je DCC obvykle nevýhodné. Přepočet cizí měny na koruny je totiž pomocí této dynamické konverze výrazně horší, než kdyby lidé platili přímo danou měnou a převod provedla jejich česká banka podle svého kurzu.
Službu DCC lze zablokovat
Některé zahraniční bankomaty nebo platební terminály službu DCC nabízí a mnozí lidé, kteří neví, co to znamená, ji tak zvolí, aniž by věděli, že je to nevýhodné a mohou kvůli tomu přijít o peníze. Řešením může být zablokování si dynamické konverze měn. Jak dále píše server Peníze, v Česku tuto možnost nabízí asi polovina místních bank.
Problém se přitom netýká pouze výběru z bankomatu, ale také třeba platby kartou v zahraničí. A o kolik peněz lidé kvůli DCC mohou přijít? Jak již dříve psal web E15, výběry ze zahraničních bankomatů či platby kartou mohou být dražší až o 14 procent. To v reálných číslech může být klidně i několik set či dokonce tisíc korun.