Poplatek za výběr hotovosti z bankomatu: Banky chtějí sedřít Čechy z kůže. Kdo si nedá pozor, ten se nedoplatí

Češi stále častěji využívají bezhotovostní platby kartou jak doma, tak i při cestování do zahraničí.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Platba kartou v zahraničí je pohodlná, rychlá a bezpečná. Pokud si však lidé nedají pozor, mohli by nechtěně zaplatit více, než musí. Události247 psaly už dříve, že pokud máte svůj účet v korunách a platíte kartou v cizině, musí někde dojít k převodu z místní měny na české koruny. Na tomto převodu by rádi vydělali také banky.

Je pravda to, co banky slibují?

Vedení běžného účtu u banky zdarma je dnes již samozřejmostí. Řada bank umožňuje i výběry hotovosti z bankomatů zdarma, ovšem v případě výběrů v cizině si peníze navíc může účtovat provozovatel bankomatu, upozornil web iDnes. Některé banky inzerují, že výběr z bankomatu v cizině je zdarma. Co ale většina lidí neví, je to, že poplatek za výběr si může účtovat daná banka, které bankomat v cizině patří.

Poplatek za platbu kartou: Češi o něm neví, na jediném nákupu pak přichází o spoustu peněz

Výběr z bankomatu v cizině tedy může být zdarma. Některé banky však účtují poplatek v řádu desítek korun a u jiných může dojít ke zpoplatnění dokonce až několikátého výběru v daném měsíci. Web iDnes proto radí, aby si lidé před odjezdem do zahraničí důkladně ověřili podmínky u své banky. Je dobré dát si pozor také na jiné poplatky, které účtuje banka nebo jiný provozovatel bankomatu.

Dá se poplatkům vyhnout?

Je také dobré dávat pozor na službu zvanou DCC, tedy dynamická měnová konverze. Setkáte se s ní třeba když platíte v zahraničí za nějaké zboží a obchodník se vás zeptá, jestli chcete danou částku zaplatit v korunách nebo v měně dané země. Poradili jsme vám, že i když vás může lákat použít platbu korunami, vždy je určitě výhodnější zaplatit v eurech. Poplatky u provozovatelů terminálu bývají  obvykle o 5 až 15 procent horší než u českých bank.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Dennodenně si peníze z bankomatu vybírá řada Čechů

O peníze však můžete přijít i při platbě v Česku. Šok nedávno zažili třeba klienti Fio banky. Jak Události247 informovaly, mnohým svým klientům omylem strhla peníze z karty při platbě ne jednou, ale rovnou dvakrát. Týkalo se to  transakcí provedených pomocí karet Visa. Čechům, kteří jsou klienti banky a za nákup zaplatili touto kartou, se tak z bankovních účtů strhla dvojnásobně vysoká částka. Na vrácení peněz pak museli čekat několik dnů.

Setkali jste se v zahraničí s bankovními poplatky? Napište nám to v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články