Českou klasiku, jako je třeba guláš, mnoho lidí rozhodně nepovažuje za luxusní jídlo, které by mělo stát stovky korun. Některé restaurace ale mají opačný názor.
Ceny jídel v restauracích v poslední době rychle rostou. Po sérii několika krizí – nejdříve pandemii covidu, poté energetické krizi a následně ekonomické krizi, mnozí gastro podnikatelé museli chtě nechtě zdražovat. Některé ceny, jež za klasické české pokrmy restauratéři chtějí, se však i přesto zdají být přemrštěně vysoké.
Takové ceny by mnozí lidé za českou klasiku nečekali
Mezi podniky, kde si lidé za českou kuchyni připlatí, patří restaurace Wenzel. Jak uvádí na svém facebooku web PrahaIN, jedná se o síť restaurací v Německu, jež se specializuje výhradně na českou kuchyni. Pobočky lze najít například ve městech Chemnitz, Drážďany, Halle, Lipsko nebo Magdeburg.
Ti, kteří by do restaurací nadšeně zavítali s tím, že si v zahraničí konečně dají tradiční český oběd, by se však měli připravit, že si připlatí. Ceny hlavních jídel se zde totiž pohybují vysoko nad tím, na co jsou asi mnozí Češi zvyklí. Třeba guláš se zde podle zjištění redakce PrahaIN prodává v přepočtu za 474, svíčková pak dokonce za 493 korun.
Ceny jídel rostou i jinde
Také v českých restauracích však ceny neklesají. Spíše naopak. Server TN na začátku letošního roku například psal o tom, že obědové menu stojí v Česku v průměru 173 korun. Obvykle má jít přitom o levnější variantu pokrmu, než kdyby si lidé objednali z klasického jídelního lístku.
Letos v červnu pak web CNN Prima News psal o tom, že v některých regionech průměrná cena oběda dokonce přesáhla 200 korun. Vůbec nejvyšší je ve Středočeském kraji, kde se Češi naobědvají průměrně za 208 korun. To jsou tak vysoké částky, které si holt už mnozí Češi nemohou dovolit platit tak často, jako dřív a namísto pravidelných obědů v restauraci se musí spokojit s levnějšími alternativami.