Možná se vám to už taky stalo. Byli jste třeba na dovolené v zahraničí a potřebovali jste si vybrat hotovost z bankomatu.
Pokud jste však stiskli jedno špatné tlačítko, mohli jste kvůli tomu přijít o stovky až tisíce korun. Důvodů, proč se zahraniční výběry hotovosti mohou neplánovaně prodražit, je hned několik. Události247 již dříve informovaly, že jednotlivé banky vlastnící bankomaty, si mohou účtovat vlastní poplatky.
Pozor na to, co při výběru potvrzujete
Dalším důvodem, proč mohou lidé při výběru z bankomatu přijít o nemálo peněz, může být dynamický převod měny (DCC). Jde se o službu, díky které mohou lidé v cizině platit ve vlastní měně. Psali jsme, že pro Čechy je DCC většinou nevýhodné. Přepočet cizí měny na koruny je totiž pomocí této dynamické konverze výrazně horší, než kdyby lidé platili přímo danou měnou a převod provedla jejich česká banka podle svého kurzu.
Jak ukazuje video na Youtube, při výběru hotovosti v cizině se bankomat zeptá, jestli chcete zamítnout nebo potvrdit konverzi. Pokud byste ale udělali tu velkou chybu a konverzi potvrdili, bankomat si strhne provizi, která muže činit i několik tisíc korun. Uvedený problém se ve většině případů týká zahraničních bankomatů. Reportér na videu ovšem ukazuje, že se to může dotknout i bankomatů, u jejichž banky máte účet.
Banky se od problému distancují
Jako modelovou situaci ukázal výběr v bankomatu skupiny Erste v Chorvatsku, do které patří i jeho banka Česká spořitelna. Po vkladu české karty se ho bankomat zeptal, zda si přeje provést konverzi. Česká spořitelna přitom právě před takovými poplatky při výběru v cizině své klienty varuje na svých webových stránkách. „Například v Chorvatsku najdete na 700 bankomatů skupiny Erste, kde si pohodlně vyberete peníze bez poplatků,“ stojí na webu.
Problémem je také to, že když už si bankomat tento nemalý poplatek naúčtuje, klientovi se hned na obrazovce neukáže. Zjistí to kolikrát až mnohem později, když se podívá na výpis z účtu, a to klidně až za několik dnů. Podle výkonného ředitele Euronetu ČR Ondřeje Kozáka je však všechno v pořádku. Jedná se podle něj o funkcionalitu Cash & balance, kterou společnost zavedla, aby klienti spolu s výběrem rovnou znali i zůstatek na účtu, jak uvedl pro web Novinky.