Bezmála půl milionu zaplatil nedávno jeden sběratel za tuto obzvlášť raritní minci.
Sběratelství je oblíbeným koníčkem mnoha lidí. Jak předloni psal web iDnes, vedle starých komiksů či motorek jsou velmi oblíbeným artiklem právě mince. Pokud se v dražbě objeví obzvlášť vzácný kus, jsou za něj někteří nadšenci ochotni zaplatit skutečně obrovské částky. Pakliže by se tak někomu poštěstilo objevit vzácnou minci ve své peněžence, může na jejím prodeji královsky zbohatnout.
Nedávno se dražila raritní 20korunová mince
Důkazem toho, jak moc si sběratelé některých mincí cení, je nedávná aukce vzácné 20korunové mince. Již její vyvolávací cena byla velmi vysoká, a sice 5 tisíc eur. Výsledná prodejní cena pak byla násobně vyšší. Jak psaly Události247, mince se vydražila za neuvěřitelných 19 tisíc eur, což je v přepočtu asi 480 tisíc korun.
Hlavním důvodem unikátnosti této 20koruny je fakt, že je špatně vyražená, píše web TN. Jak je patrné již na první pohled, na obou stranách má totiž vyražen rub. Lícová strana, na které se běžně nachází také rok výroby, zcela chybí. Kvůli tomu tak například nelze ani určit, jak přesně je mince stará.
Vydělat lze i na prodeji dalších mincí
Příkladem je vzácná 10korunová mince z roku 1993, o níž rovněž v minulosti psaly Události247. Důvodem její vysoké sběratelské hodnoty je opět mírně odlišný design. Jde totiž o původní, později přepracovaný návrh mince. Oproti běžným mincím má tak na sobě například nápis kč vyražena menším písmem či výše umístěnou příčnou čáru protínající nápis kč. Také její cena může dosahovat i několika set tisíc korun.
A vydělat mohou i ti, kteří by snad náhodou objevili některé padesátikorunové mince z let 1994 až 2004. Jak píše server Deník, nebyly totiž určeny pro klasické placení, ale pouze pro sběratelské účely, a vzniklo jich tak velmi málo. Jejich cena je však v porovnání s předešlými kousky velmi nízká. Pohybuje se okolo 300 korun až několika tisích korun.