Čechům chodí falešné e-maily, které se vydávají za úřední. Vyplnění citlivých údajů může vést k prázdnému bankovnímu kontu

E-mail používají Češi k nejen k osobním a pracovním účelům, ale také ke komunikaci s úřady. Ne všechny e-maily, které dostanou, jsou však pravé.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

O internetových podvodech, jež útočí na bankovní účty Čechů, informují Události247 pravidelně. Oblíbenou taktikou mnoha kyberzločinců je, že lidem pošlou e-mail či SMS zprávu, jež se tváří jako by pocházela od známé instituce či společnosti. Již dříve Události247 varovaly před zprávami, které se vydávaly například za e-shop Alza. Velmi časté je však také napodobování komunikace státních institucí.

Obezřetnost je na místě

Poměrně časté bylo v minulosti zneužívání Ministerstva práce a sociálních věcí. Jak psaly Události247, skrze e-mail, SMS zprávu či telefonní hovor se podvodníci Čechy snažili nalákat například na nabídky státních příspěvků. K jejich získání jim však lidé museli sdělit osobní údaje týkající se jejich bankovních účtů, což byla lest, pomocí které je kyberzločinci následně okradli o jejich peníze. Na tento podvod v minulosti doplatila spousta lidí. A nyní podvodníci podobným způsobem útočí znovu.

Varování: Každému, komu přišla tato SMS zpráva hrozí, že přijde během chvíle o všechny svoje peníze

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Falešný e-mail může přijít komukoliv

Tentokrát se však nevydávají za ministerstvo práce, ale za Ministerstvo dopravy a Celní správu. Jak totiž oba úřady upozorňují na svých webech, v poslední době se stále častěji objevují případy, kdy lidem přijde podvodná SMS zpráva nebo e-mail, jež se tváří jako komunikace z těchto úřadů.

Na tento e-mail by lidé odpovídat rozhodně neměli

I v těchto případech jde o podvody. Jako záminku podvodníci využívají falešnou informaci, že lidé mají nezaplacené pokuty za své přestupky a měli by je neprodleně uhradit. Některým dokonce vyhrožují, že když pohledávky nezaplatí, přijdou o body. SMS zpráva nebo e-mail, který jim pošlou, pak obsahuje internetový odkaz, který vede na falešnou stránku, jež vypadá jako oficiální portál, avšak ve skutečnosti slouží pouze ke zneužití citlivých údajů.

Tento e-mail může ještě dnes přijít i vám: Jednou si ho přečtete a přijdete o všechny své peníze. Stát už vydal varování

iZdroj fotografie: Brooks Duncan/ Creative Commons / CC-BY-SA
Na podvod může naletět každý

Lidé by tak na tyto zprávy odpovídat rozhodně neměli. A když už odkazy rozkliknou, v žádném případě by nikam neměli zadávat své osobní údaje. Jak totiž dodává web Celní správy, úředníci po lidech nikdy tímto způsobem platby nepožadují. A pokud by se Češi přesto raději chtěli přesvědčit, zda mají vše v pořádku a řádně zaplacené, mohou tak učinit prostřednictvím ePortalu.

Přišel vám někdy podvodný e-mail tvářící se jako oficiální úřední komunikace?

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články