Aby měly slepice lepší životní podmínky, budeme si muset připlatit za vajíčka. Blíží se totiž zákaz klecových chovů.
Události247 již dříve psaly, že za posledních 10 let vejce zdražila o 35 procent. Výrazně pak cena vzrostla v posledních dvou letech. Na jaře 2023 činilo jejich meziroční zdražení 85 procent. To mělo za následek, že z této zcela běžné potraviny se pro mnohé lidi stala luxusní surovina. Zdražování navíc podle všeho ještě zdaleka neskončilo.
Chovatele čekají velké změny
Jak psal web CNN Prima News, ceny vajíček by měly opět stoupnout. Důvodem je plánovaný přechod řetězců na konec prodeje vajec z klecových chovů. Oficiálně má v Česku zákaz klecových chovů začít platit až od roku 2027, připomíná server iRozhlas. Klecové chovy patřily mezi ty nejlevnější. Podestýlkové chovy jsou náročnější na místo a další parametry. Proto chtějí chovatelé pěstovat bílé slepice, které jsou menší. To by znamenalo konec hnědých vajíček, která snáší hnědé slepice, v obchodech.
To však není jediná novinka, která vejce čeká. Evropská komise totiž přišla s novým nařízením, podle kterého budou muset být vejce značená už v místě výroby, jak upozornil web TN. Teď k tomu dochází až ve třídírnách. Tyto změny budou mít z obchodního hlediska za následek nedostatek vajec a výrobků s obsahem vajec na pultech a také výrazné zvýšení jejich cen, jak varovala polská obchodní komora. Nařízení, která se týká i Česka, má platit od 8. listopadu.
Vejce nově najdou zákazníci přímo u pokladen
Pokud by se měla vejce značit přímo na farmách, kde nyní dochází pouze ke sběru vajec a ostatní procesy probíhají na třídírnách, tak by to znamenalo další investice do nákupu značících zařízení, spotřebního materiálu, zaškolení obsluhy a zavedení kontrolních mechanismů. To by pak přineslo vyšší náklady na vyprodukovaná vejce. Legislativa však dává členským státům možnost povolit výjimky. Pak by to mohlo fungovat podobně jako teď, jak pro TN uvedl Iva Burger ze společnosti Česká vejce.
Další novinkou, na které se už pracuje, je to, že se vejce nebudou muset v obchodech skladovat při teplotách do 18 stupňů Celsia, ale až do 24 stupňů. Pro obchodníky, ale také pro drůbežáře to znamená úsporu v nákladech na chlazení až 10 procent. Informaci přinesl web iDnes. Mnohé obchody už teď vejce nedávají do chlazeného prostředí, protože velká plata po 30 kusech by se jim tam ani nevešla. V budoucnu by je tak mohly vystavovat nedaleko pokladen.