Mysleli jste si, že když jíte ryby, stravujete se zdravě? Někdy se může stát, že vám to spíš způsobí pořádné zdravotní problémy.
Nákup potravin je pro mnohé z nás běžnou součástí každodenního života. V poslední době se však množí případy, kdy některé obchody zákazníkům prodávají i zkažené zboží. Na Událostech247 jsme psali například o prodejně v Prostějově, která lidem prodávala zkažené uzeniny. Kontrola tam odhalila hned tři nebezpečné druhy.
Nejhůř je na tom kuřecí maso
Velmi časté záchyty nevyhovujících potravin jsou také u masa. Na Událostech247 jsme psali třeba o tom, že při kontrole v havířovském supermarketu Albert inspektoři objevili zapáchající kuřecí maso. Konkrétně šlo o mražené Kuřecí hřbety na polévku od výrobce RABBIT Trhový Štěpánov. Tento výrobce má navíc problémy s kvalitou svých výrobků opakovaně. Velký díl závadného masa pochází z Ukrajiny. Jedná se většinou právě o kuřecí.
Víte od nás i to, že v prodejně Albert v Brně se kontroly zaměřily na Albertovo čerstvé kuřecí maso, konkrétně šlo o prsní řízky. Inspektoři zjistili, že kuřecí prsa po rozbalení zapáchají po kažení a mají oslizlý povrch. To však zákazník při nákupu nemá jak zjistit a na to, že maso není v pořádku, přijde až balíček rozdělá, třeba při přípravě oběda. Ne každému se pak chce do prodejny vracet s reklamací.
Losos zapáchal po kažení, byl určen na přípravu sushi
Pokud si rádi dopřáváte ryby, buďte opatrní na to, co a kde kupujete. Kontroly Státní zemědělské a potravinářské inspekce totiž v prodejně Hong Van Nguyen v Litovli odhalily maso z čerstvého lososa, které byste si ale určitě dát nechtěli. Tento losos totiž zapáchal po kažení. Maso bylo navíc určeno na přípravu sushi v restauraci, která k prodejně patřila. Inspekce o tom informuje na svém webu Potraviny na pranýři. Pokud jste si tam náhodou toto maso koupili a máte ho doma v mrazáku, ihned ho vyhoďte.
Ryby sice nejsou primárním hostitelem salmonely, ale mohou být kontaminovány znečištěnou vodou, komunálním odpadem nebo trusem vodních ptáků. Salmonely se sice v tělech studenokrevných živočichů nepomnožují, ale v důsledku stresu mohou ze střevního traktu pronikat do krevního oběhu a svaloviny. Přesto všechno je hlavním zdrojem onemocnění sekundární kontaminace, tedy při zpracování, distribuci do obchodů a potom v domácnosti, vysvětluje web Vitalia.