Hovězí maso patří mezi dražší druhy, a proto si ho nekupujeme tak často. Někdy ale může být jeho konzumace nebezpečná.
Jak psal už dříve web Hospodářské noviny, spotřeba hovězího a telecího masa je v Česku nejnižší ze všech zemí Evropské unie. Druhé nejoblíbenější je už několik let maso drůbeží. Kromě ze všech druhů masa nejnižší ceny a relativně snadné úpravy jsou často vyzdvihovány i jeho dietní přednosti.
Nejčastěji bývá závadné kuřecí
Kuřecí maso však také často bývá zdrojem bakterií, které jsou pro lidské zdraví nebezpečné. Události247 informovaly například o zmrazeném kuřecím masu z Ukrajiny, které obsahovalo bakterii salmonella. Salmonelóza má inkubační dobu 12 hodin až 5 dnů, nejčastěji ovšem 24 až 48 hodin. Jak upozorňuje Státní veterinární správa, charakteristické jsou úporné průjmy s velkou frekvencí stolic, ale bez přítomnosti krve.
Někdy se objevuje i zvracení a téměř vždy má pacient také horečku. Chronicky nemocní lidé mohou skončit dokonce v nemocnici. Drůbeží maso se proto velmi často dostává do hledáčku Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Se salmonelou se můžeme setkat také třeba u vajec nebo mléčných výrobků. Ojediněle také v různých cukrářských výrobcích, sladkých krémech, zmrzlině, a dokonce i ve vodě.
Toto maso můžete mít ještě doma
Méně často se bakterie vyskytují třeba v mase hovězím. Jeden takový případ inspekce zachytila v Penny Marketu v Hrádku nad Nisou. Konkrétně se jednalo o Dobré MASO TATARSKÝ BIFTEK, masný výrobek tepelně neopracovaný od výrobce Uzeniny Příbram a datem spotřeby do 29. 7. 2024. V potravině byla zjištěna přítomnost enteropatogenní Escherichia coli.
Tato bakterie způsobuje úporné průjmy a nevolnosti. Jak Státní zemědělská a potravinářská inspekce informuje na svém webu Potraviny na pranýři, přítomnost této bakterie v potravině určené k přímé konzumaci představuje vysoké riziko vzniku onemocnění u spotřebitele. A jak víme, zrovna v případě tatarského bifteku se maso nijak tepelně neupravuje. Pokud je tedy máte třeba ještě doma v mrazáku, ihned ho vyhoďte.