Starý nábytek po babičce nevyhazovat. Za křeslo z dob ČSSR se dá získat přes 10 000 Kč. To samé platí o zachovalých kredencích

Možná o tom ani nevíte, ale třeba máte na chalupě nábytek, který je u sběratelů velmi žádaný.

i Zdroj fotografie: Palickap / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

O tom, že se vyplatí pořádně si zkontrolovat třeba starý porcelán, který najdete na půdě, jsme na Událostech247 informovali již dříve. Může vám totiž vydělat pořádný balík peněz. Psali jsme i o tom, že zbohatnout se dá také pokud máte doma starší videokazety. Nejdražší VHS kazetou všech dob je originálně zabalené první vydání filmu Návrat do budoucnosti, za který dal fanoušek v aukci v Americe v přepočtu 1,65 milionu korun.

Pozůstalosti mohou skrývat poklady

Víte od nás, že mezi sběrateli jsou ceněné také vybrané staré mince. Například zelená stokorunová bankovka s obrázkem dělníka a družstevnice, se kterou jsme platili v letech 1962 až 1993. Před dvěma lety ji bylo možné prodat za částky okolo 1500 až 8 000 korun. Podobnou částku je však možné získat i za další bankovky z doby ČSSR. Třeba padesátikoruna z let 1961 až 1991 s obrázkem vojáka Rudé armády se před dvěma roky dražila za částky až 3 000 korun.

Máte na půdě tento starý nábytek? V žádném případě ho nevyhazujte. Má obrovskou hodnotu, dostanete za něj velké peníze

iZdroj fotografie: Kritzolina/ Creative Commons / CC-BY-SA
Vzácný starší nábytek je mezi sběrateli velmi ceněný

Je tedy zřejmé, že některé staré věci z dob dávno minulých mohou mít velkou hodnotu. Velmi žádaný je také starší nábytek. Například ten v bruselském stylu, který zná většina z nás z dětství, jak Události247 psaly už dříve. Na portálu Sbazar se obývací pokoj v tomto designu ze 60. let prodává i za 15 000 korun. V kurzu jsou také křesla, kterým se říká Halabala. Pokud jsou zrestaurovaná, jejich hodnota se šplhá do desítek tisíc korun.

Styl Halabala je velmi žádaný

Vyznačují se oblými podpěrkami na ruce a spadají do retro stylu. Jindřich Halabala byl nábytkový návrhář, který ovlivnil vzhled meziválečných a poválečných domácností. V letech 1935 až 1955 navrhl celou řadu stolů, židlí, komod a příborníků. Největší oblibu získaly jeho židle H 79 s rámy z ohýbaných ocelových trubek, a právě i výše zmiňované křeslo typu H 269. Jsou totiž velmi pohodlné a jejich design je opravdu nadčasový.

Za zachovalý starý nábytek sběratelé nabízí vysoké sumy. Barokní postel či stará skříň se dají prodat za desítky tisíc korun

iZdroj fotografie: Butz.2013 from Oslo / Berlin, NO / DE/ Creative Commons / CC-BY-SA
Důležité je i to, jak moc je daný kus nábytku zachovalý

Nábytek v tomto stylu se dá koupit za několik desítek tisíc korun. Například křesla typu H 80 se stolkem se na portálu Sbazar prodávají za cenu okolo 150 000 korun. Křesla H 269 plus stolek jsou k mání za necelých 80 000 korun. Některá jsou dokonce ještě v původním stavu bez renovace. Pokud byste měli v tomto stylu například zrenovovaný kredenc, může vám vydělat až 50 000 korun. Je však dobré zvážit, jestli není lepší si takto povedený kousek raději nechat.

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články