Až pětkrát vyšší sankce hrozí od letošního roku řidičům, kteří by se dopustili tohoto nebezpečného přestupku. Někde ho hlídají i kamery či radary.
V Česku bylo na konci loňského roku celkem 7 580 železničních přejezdů, vyplývá z dat na webu Správy železnic. Zatímco některé z nich jsou opatřeny pouze výstražnou značkou v podobě kříže, u jiných jsou závory či světelné signalizace, jež řidičům říkají, kdy přejezd mohou přejet, a kdy mají počkat, protože se blíží vlak. Někteří motoristé však tato pravidla nerespektují, a i přes svítící výstražná světla koleje přejedou. To přitom může být nejen nebezpečné, ale také velmi drahé.
Přejíždět železniční přejezd přes zákaz se nevyplácí
Od letošního roku se změnily tresty za celou řadu dopravních přestupků, jak již dříve informovaly Události247. Patří mezi ně právě i trest za to, když řidiči přes zákaz přejedou železniční přejezd. Jedná se totiž o poměrně častý a zároveň velmi nebezpečný přestupek. Než aby pár minut čekali, než vlak projede, mnozí řidiči se na koleje vydají i při spouštějících se závorách či blikajících červených světlech. To však může skončit tragicky, a to jak pro jejich zdraví, tak pro jejich peněženky.
Jak uvádí web BESIP, donedávna platilo, že za tento přestupek mohli policisté řidičům udělit ve správním řízení maximální pokutu 5 tisíc korun. Na místě pak řidičům nemotorových vozidel hrozila sankce do 2 500 korun. Od letoška se však tyto částky zněkolikanásobily.
Na místě mohou policisté všem vozidlům udělit pokutu 4 500 až 5 500 korun, ve správním řízení pak dokonce až 25 tisíc korun. Naopak mírnější je výše trestných bodů. Lidem hrozí nejvýše udělení 6 trestných bodů místo dřívějších 7. Riziko zákazu řízení, které dříve hrozilo na dobu 1 až 6 měsíců, pak zmizelo úplně.
Přejezdy někde hlídají i radary
Nejen policisté však mohou řidiče při tomto přestupku přistihnout. Na začátku loňského roku totiž v Česku tento prohřešek začal kontrolovat vůbec první radar. Jak píše web Aktuálně, hlídá přejezd ve Vendryni na Frýdecko-Místecku, přičemž od počátku bylo v plánu jeho postupné rozšiřování i na další místa.
Každého, kdo se přestupku dopustí, radar zaznamená, vyfotí a záznam se následně dostane k místní policii. Ta následně řidičům pošle příslušnou pokutu. Již několik let pak fungují na některých místech také kamery. Jedna z nich hlídá přejezd v Uhersku na Pardubicku, uvádí web Český rozhlas. Také její záznamy policistům slouží k usvědčení těch, kteří se přestupku dopustili.