Zubožení psi žili ve výkalech mezi ostatními mrtvými zvířaty. Chovateli, který zvířata týral hrozí pokuta

Na Jindřichohradecku zajistila Státní veterinární správa týrané psy. Případ se podařilo vyřešit ve velmi krátké době.

i Zdroj fotografie: Christian Noll / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Státní veterinární správa společně s policií, starostou obce Plavsko, několika útulky a dobrovolníky odejmula chovateli z Jindřichohradeckého okresu přes 40 psů plemene jorkšírského teriéra. Zvířata přežívala v nuzných podmínkách. Z odebraných zbídačených psů bylo šestnáct štěňat.

Bídné podmínky

„Neměli k dispozici napájecí vodu ani krmivo. V chovu byla nalezena dvě uhynulá dospělá zvířata a dvě uhynulá štěňata. Jeden pes musel být ze zdravotních důvodů utracen přivolaným soukromým veterinárním lékařem,“ citovala Česká televize mluvčího Státní veterinární správy Petra Majera. Mluvčí také uvedl, že byla zvířata ve velmi špatném stavu. Konkrétně měla přerostlé drápy a byla znečištěná výkaly, kterých byla plná podlaha.

iZdroj Fotografie: Martin Pettitt / Creative Commons / CC BY-SA
Jorkšírský teriér

Psy zachráněné v obci Plavsko nechali veterináři převést do útulků v Táboře, Praze, Olomouci a do Kostelce nad Černými lesy. „Případ se podařilo ve velmi krátké době vyřešit díky vzájemné velmi dobré spolupráci zúčastněných subjektů a ochotě dobrovolníků z útulků a záchranných stanic, z nichž někteří byli ochotni ujet během jednoho dne stovky kilometrů, aby si mohli psy vyzvednout,“ docenil Majer. Chovatel může ve správním řízení dostat pokutu až milion korun.

Zúčastněné složky

Ředitel Krajské veterinární správy pro jižní Čechy František Kouba v pátek dopoledne dodal, že se jedná o složitější případ. „Teprve včera došlo na místě k odebrání zvířat,“ oznámil. Odchyt zbídačených psů zajistil Vladimír Kössl z českobudějovické odchytové služby a útulku Animal Rescue.

iZdroj fotografie: s vědomím Státního veterinárního ústavu / Facebook
Státní veterinární ústav

„Krajská veterinární správa dala k odebrání podnět, rozhodnutí vydal konkrétně jindřichohradecký odbor životního prostředí,“ citoval Koubu Jindřichohradecký deník. První o zásahu veterinářů informovala na sociální síti obecně prospěšné společnosti Dogpoint Michaely Zemánkové.

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články