Lidé, kteří používají aplikaci Booking jsou ve vážném ohrožení. Stačí chvíle nepozornosti a přijdou o desítky tisíc korun

V dnešní době si spousta lidí zvykla objednávat dovolenou přes internet. Ušetří tak nejen čas, ale často i peníze.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Digitální doba s sebou však nese také jistá rizika. Na Událostech247 jsme psali třeba o podvodných SMS zprávách, známých také jako „smishing“. Podvodníci se takto snažili napálit například klienty Všeobecné zdravotní pojišťovny a České pošty. Poté, co pak naklikají na falešné odkazy, přijdou o spoustu peněz.

Pozor, až si budete objednávat ubytování

Takzvaní šmejdi jsou vynalézaví a mají stále nové finty, jak důvěřivé lidi obrat o peníze. Psali jsme, že kromě osvědčených kanálů jako jsou SMS zprávy či e-maily, mnozí útočí také přes zprávy na Facebooku. Používají k tomu účty dalších lidí, do kterých se nabourají. Příkladem je otázka „Ahoj, rychle se podívej, jestli na tom videu jsi ty?“. Tento způsob láká oběti k tomu, aby klikly na přiložený odkaz. Tím však mohou do svého počítače stáhnout škodlivý software a hrozí riziko odcizení osobních údajů.

Na telefony právě teď chodí Čechům falešné SMS zprávy. Po jejich rozkliknutí hrozí ztráta všech peněz na bankovním účtu

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Na internetu číhá na Čechy spousta podvodů

Nebezpečí ale může číhat i v případě, že se rozhodnete objednat si ubytování přes internet. Týká se to například populární platformy Booking.com, která v roce 2023 zpracovala více než miliardu rezervací. Společnost sama přiznává až 900% nárůst podvodů souvisejících s cestováním za poslední dva roky. Částečně je to i v důsledku zneužití nástrojů umělé inteligence jako ChatGPT. Cílem zlodějů je získat citlivé údaje k platebním kartám.

Jan podvodníkům nenaletět?

Phishingové útoky se snaží přesvědčit lidi, aby jim předali údaje o své kartě tím, že jim pošlou falešné, ale velmi přesvědčivě vypadající odkazy na internetové rezervace. Často se zaměřují právě na webové stránky, jako jsou Booking.com a Airbnb, popisuje taktiku podvodníků web SeznamZprávy. Byly zaznamenány také případy, kdy se podvodníci nabourali do účtů hotelů a kontaktovali zákazníky přímo přes chatovací platformy. Žádali po nich opakované platby nebo citlivé údaje pod záminkou potvrzení rezervace.

Uživatelé Facebooku jsou v ohrožení. Během pár sekund přichází o své bankovní účty a všechny peníze na něm

iZdroj fotografie: Palickap / Creative Commons / CC-BY-SA
Booking nabízí řadu služeb. Nejznámější je jako aplikace pro nabízení krátkodobého ubytování

Někteří podvodníci také vytvářejí falešné nabídky luxusního ubytování za nízké ceny. Po příjezdu na místo pak turisté zjistí, že ubytování neexistuje nebo není k pronájmu a oni přišli o peníze, píše dále web Chip. Abyste se podobnému podvodu vyhnuli, pamatujte, že Booking.com nikdy nežádá o úplné údaje o platební kartě, číslo sociálního pojištění nebo hesla prostřednictvím e-mailu či chatu. V případě jakýchkoliv pochybností si vždy ověřujte informace přímo na oficiálním webu platformy.

Setkali jste se někdy s podobným podvodem?

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články