Obchodní řetězec Lidl je v Česku od roku 2003 a těší se mezi zákazníky velké oblibě.
Spousta z nás má také své oblíbené produkty, které pak nakupuje pravidelně. O to horší pro ně může být, když tyto potraviny nenávratně zmizí z regálů. Jak od nás víte, stalo se to také právě v Lidlu. Ze svých obchodů totiž stáhnul všechny výrobky jedné značky. Lidem, kteří tyto produkty milovali, teď zbyly maximálně oči pro pláč.
Spory mezi oběma společnostmi trvají už několik let
Z prodejen Lidl nejen v Česku, ale po celé Evropě, totiž zmizely výrobky značky Haribo. Důvodem je podle německého webu Wirtschafts Woche spor o ceny, kvůli kterým výrobce oblíbených sladkostí včetně gumových medvídků přestal s řetězcem obchodovat. Jak uvádí web TN, spory o podmínky jsou v oblasti spotřebního zboží běžné. Situaci však zhoršuje vysoká inflace. Výrobci se v jejím důsledku potýkají s prudkým nárůstem nákladů.
Obchodníci se zase musí vypořádat se spotřebiteli, kteří porovnávají ceny pečlivěji než dříve. Spor mezi Lidlem a Haribem však začal už v roce 2020. Tehdy se německé centrále tohoto diskontu nelíbilo, že má 360gramové balení medvídků stát 1,29 eura, tedy zhruba 30 korun. Nakázalo proto veškeré výrobky společnosti stáhnout. Jak psal web 24rhein, trvalo rok, než se výrobky vrátily zpět do prodeje.
Nejen Lidl proti cenám protestoval
Před nedávnem se však situace obrátila a tentokrát zastavila jako první dodávky pro Lidl společnost Haribo. Prý nejméně do chvíle, než řetězec začne akceptovat nové ceny. Podle odborníků si výrobce s ohledem na obrovskou poptávku může tento krok dovolit. Ke zdražování však měly výtky i další řetězce. Například největší síť supermarketů v Německu Edeka, jak upozornil web iDnes. Haribo je přitom jedním z největších výrobců želé sladkostí na světě.
V České republice je známý především svými gumovými medvídky, kteří patří mezi velmi oblíbené cukrovinky. Společnost zdražování svého zboží zdůvodňuje rostoucími náklady na výrobu. V roce 2021 měla firma Haribo problémy se včasným dodáváním svých sladkostí do obchodů po Velké Británii. Důvodem byla přepravní krize, se kterou Spojené království bojovalo. V zemi tehdy chybělo až 60 tisíc řidičů nákladních aut, dodává iDnes.