Šunka z Lidlu je lež. Na povrch o ní vyplavala nepříjemná pravda. Denně si ji přitom kupuje spousta lidí

Kdo z nás by neměl rád libovou šunku, Dopřáváme si ji ke snídani nebo k rychlé večeři.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

V poslední době se však množí případy, kdy si zákazníci z obchodu donesou zboží v jiné kvalitě či obsahu, než výrobce slibuje. Na Událostech247 jsme například informovali o tom, že se v obchodech prodávala balená mozzarella, která byla skoro o dvacet gramů lehčí, než výrobce uváděl na obalu. Není to však zdaleka ojedinělý záchyt.

Výrobci nás šidí

Psali jsme také o síťce s pomeranči, která byla podle cedulky dvoukilová, ale ukázalo se, že v uvedeném balení je nanejvýš 1 800 gramů pomerančů. Tato „dvoukilová“ balení citrusů se prodávala například v Penny Marketu ve Svitavách. Méně, než je uvedeno, tam ovšem vážily nejen pomeranče, ale také brambory a všechny půlkilové chřesty. Menší obsah měly také rýžové nudle krájené chlazené o váze 900 gramů. 

Lidmi oblíbenou šunku najednou stáhli z prodeje. Má to dobrý důvod, o kterém zákazníci vůbec nevěděli

iZdroj fotografie: Pohled 111 / Creative Commons / CC-BY-SA
Šunka, salámy, párky a další uzeniny patří mezi oblíbené pokrmy Čechů

Psali jsme i o tom, že firma Panzani na francouzském trhu nabízí běžné sušené těstoviny s označením, které v zákaznicích evokuje představu čerstvých těstovin. Jde však o klamavou praktiku, za kterou spotřebitelská organizace podala stížnost u příslušných orgánů. Na obalech nové řady značky Panzani, jsou totiž největšími písmeny uvedena slova „čerstvé těsto“ (pâte fraîche). Až po přečtení menšího písma zákazník zjistí, že jde o suché těstoviny.

Jak koupit kvalitní šunku?

Nedávno se Státní zemědělská a potravinářská inspekce vydala na kontrolu do obchodního řetězce Lidl v Pelhřimově. V jejím hledáčku byl výrobek Dulano vepřová šunka jemně uzená 95% masa XXL v balení o hmotnosti 400 gramů a šarže KEM0006126667. Pokud si tuto šunku rádi kupujete, vězte, že rozhodně není tím, za co ji výrobce vydává. Pokud držíte třeba dietu, tento výrobek možná není pro vás vhodný.

Inspekce zjistila, že vepřová šunka z Kauflandu může být zdraví nebezpečná

iZdroj fotografie: SZPI
Fotografie balení zmíněné šunky z Lidlu

Inspekce totiž zjistila, že obsah tuku, který výrobce uvádí na obalu, je o něco vyšší, než je tomu ve skutečnosti. Říkáte si, jak vybrat šunku, která bude alespoň trochu vhodná do zdravého jídelníčku? Jak radí web iDnes, zdraví prospěšná šunka by měla mít víc jak 90 procent masa, tuku mezi 3 až 5 procenty a soli méně než 2,5 procenta. Pokud má více, kupujete zbytečně slaný výrobek. Opatrně by se měly zařazovat do jídelníčku šunky sušené. Jsou sice dobrým zdrojem bílkovin, ale má vyšší obsah soli a tuku. 

Koupili jste si někdy zmíněné balení šunky? Dejte nám vědět dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články