Konec důchodů v ČR? Něco podobného by se seniorům po celé republice určitě nelíbilo.
Senioři byli poslední roky zvyklí, že se měli relativně dobře. Vláda jim penze zvedala a měli různé výhody. Po volbách, kdy se moci ujala vláda premiéra Petra Fialy, se však situace změnila. O změnách, které v souvislosti s důchody nastaly, psaly Události247 několikrát. Jednalo se například o znevýhodnění odchodů do předčasné penze či plánované omezení vyplácení výchovného.
Počet seniorů se neustále zvyšuje
Psali jsme také o zavedení společného vyměřovacího základu manželů. Platit by mohl začít již brzy, konkrétně od roku 2027. V podstatě půjde o dobrovolné sdílení příjmů mezi manžely a registrovanými partnery. Tím by se měl rozdíl ve výši důchodu výrazně snížit. Díky tomu, že se Češi o důchod podělí, se totiž mohou výrazně zvýšit důchodové příjmy partnera s nižšími výdělky. Dohoda o sdílení však musí být oboustranně odsouhlasena.
V České republice bylo podle Českého statistického úřadu k červnu 2 851 311 lidí, kteří pobírají důchod. Jak uvedl web Český rozhlas, počet seniorů bude v polovině století ještě asi o 200 000 vyšší, než se před pěti lety předpokládalo. Přesáhnout by dokonce mohl 3,3 milionu. Ukázala to nová zpráva o stavu důchodového systému a jeho předpokládaném vývoji, kterou představil ministr práce Marian Jurečka.
Dnešní mladí lidé by si už měli začít odkládat na stáří
Průměrný důchod teď činí 20 635 korun. Když se to znásobí počtem těch, co jej pobírají a přičte se k tomu ještě to, že mnozí lidé berou ještě více, je to už závratná částka. Lidé navíc ani neví, kdy a jestli se penze vůbec dočkají. Vládní koalice prosazuje postupné zvyšování věku odchodu do důchodu až na 67 let, což má být strop, jak připomíná web iDnes. Nejdříve v tomto věku by do něj měli jít všichni, kdo se narodili v roce 1989 nebo později.
Dnešní třicátníci tak tedy vůbec neví, jestli na jejich důchody budou peníze. Vláda už se několikrát nechala slyšet, že současný penzijní systém není udržitelný. Pokud by tedy na důchody později opravdu nebylo, znamenalo by to, že by dnešní mladí lidé nemuseli státu odvádět žádné, nebo jen nižší sociální pojištění. Pokud by k tomu ale opravdu došlo, doplatili by na to lidé, kteří se do penze za pár let chystají. Z čeho by ale dnešní mladí v penzi žili, to zůstává otázkou.