Největší česká banka má problém. Klienti jsou v ohrožení. Během chvíle mohou přijít o své peníze

Největší česká banka má problém. Stala se cílem kyberzločinců, kteří se rafinovaným způsobem snaží okrást její klienty.

i Zdroj fotografie: Zákupák / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Často vás na Události247 informujeme o nebezpečí týkající se bankovních účtů, a dnes tomu nebude jinak. Zdá se totiž, že se Česká republika v poslední době stala oblíbeným cílem různých podvodných organizovaných skupin. Ty se často zaměřují na klienty velkých bank a stačí jim získat přihlašovací údaje k jejich bankovním účtům. Často se jedná o složité podvody, které se jen těžko odhalují. Nejčastěji jde přitom podle webu Seznam Zprávy o falešné aplikace.

Česká banka má problém

Jedním z posledních cílů rafinovaných podvodů se podle webu TN stala Česká spořitelna. Je to největší banka v Česku a každoročně varuje své klienty před nebezpečím. Je to logické, protože má nejvíce klientů, a proto se stává nejčastějším terčem hackerů, kybernetických útočníků a zlodějů. V tomto případě se opět jedná o falešnou aplikaci, která se tváří jako oficiální aplikace banky. Jde však o podvrh a poznat ho může být na první pohled velmi složité.

Banka, u které má účet statisíce Čechů zavede od 1. listopadu 2024 nový nepříjemný poplatek. Dotkne se to spousty lidí

iZdroj fotografie: ŠJů / Creative Commons / CC-BY-SA
Klienti České spořitelny jsou v ohrožení, kyberzločinci se chtějí dostat do jejich účtů

V ohrožení jsou především majitelé telefonů s Androidem. Aplikace se totiž objevila v internetovém obchodě Google Play. Stejně jako každá falešná aplikace i tato má za cíl oklamat uživatele a následně je okrást o jejich peníze. Po stažení je uživatel vyzván k poskytnutí nejrůznějších oprávnění na svém telefonu. Často se jedná o sdílení citlivých dat a údajů. Kyberzločinci vás pak po přihlášení mohou okrást o vaše bankovní údaje.

Jak poznat falešnou aplikaci?

Rozpoznat falešnou aplikaci může být pro některé uživatele složité, ale naštěstí to není nemožné a existuje několik způsobů, jak toho docílit. Důležité je věnovat pozornost tomu, kdo aplikaci do internetového obchodu nahrál. Pokud nejde o ověřeného uživatele či přímo samotnou banku, rozhodně byste ji neměli stahovat. Důležité je také sledovat její recenze, a pokud žádné nemá, tak použít Google.

Banka vás donutí koupit si nový telefon: Vše z vlastní kapsy. Kdo odmítne, ten se od 1. listopadu nedostane ke svému účtu

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Kyberzločinci vytvořili falešnou aplikaci České spořitelny

Právě Google dokáže s tímto problémem nejvíce pomoci. Díky němu zjistíte jméno oficiální aplikace, které se bezpochyby bude od originálního názvu lišit. Lišit se může například i logo samotné aplikace. V neposlední řadě dejte na svou intuici. Pokud vám na ní něco připadá divného, rozhodně se jejímu stažení vyhněte obloukem.

Setkali jste se někdy s falešnou aplikací?

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články