Velká část lidí používá PIN kód, který významně zvyšuje riziko okradení. Mnozí o tom přitom vůbec neví.
PIN kód má asi každý majitel platební karty. V dnešní době, kdy nákupy do 500 korun obvykle zaplatíme bez jeho zadávání, už ho sice mnozí tak často nepoužívají, stále ho však musí znát. Aby si ho lépe zapamatovali, často volí předvídatelné číselné kombinace. To se jim však může vymstít.
Prolomení některých kódů je snadné
1234, 1111 nebo třeba 0000. To jsou typy PIN kódů, které jsou mezi lidmi velmi časté. Všichni ti, kteří je používají se však nevědomky vystavují vysokému riziku, že jednoho dne přijdou o všechny své peníze. Jak totiž varuje web TN, podvodníci dobře znají nejčastější kombinace a v případě, že je někdo má, je tak pro ně velmi snadné se mu do účtu nabourat a vykrást ho.
A jakým PIN kódům by se tedy lidé měli raději vyhnout obloukem? Na toto téma se zaměřila studie Data Genetics. Vůbec nejčastější je již zmíněná kombinace 1234. Tu používá bezmála 11 procent z více než 3 milionů respondentů. Přes 6 procent dotázaných mělo PIN 1111. A velmi časté, a tedy rizikové jsou i kódy jako 0000, 7777 nebo 1212.
Studie zkoumala i nejméně časté PIN kódy
Vůbec nejméně používaná číselná kombinace byla 8068. Mezi další bezpečné kódy patří 8557, 8438, 9539 a 7063. Obecně pak odborníci doporučují vyhnout se při výběru PIN kódu častým číselným kombinacím, jež jsou pro zloděje velmi snadno uhodnutelné. Naopak vhodnou strategií je použít například čísla znázorňující datum, která má pro člověka osobní význam, ale není běžně známé, jako například datum narozenin člena rodiny.
Zároveň však to, že člověk si vybere dobrou kombinaci ještě nezaručí, že je od podvodníků uchráněn. Jak již dříve psaly Události247, pozor by si lidé měli dávat i na to, aby je při zadávání PIN kódu někdo neviděl. Pak totiž jen stačí, aby jim platební kartu či třeba telefon ukradl a rázem jim může vybílit jejich účet.