V České republice jsme zvyklí, že klasický pracovní týden má pět dnů a čtyřicet hodin, a to od pondělí do pátku.
O možnosti čtyřdenního pracovního týdne se v posledních letech mluví čím dál častěji. Nedávno o tomto tématu psaly také Události247. Otestovat tento koncept v praxi se rozhodli například v Německu. Ještě letos tam totiž čtyřdenní pracovní týden začíná platit pro stovky zaměstnanců po celé zemi. To vše samozřejmě za stávajících platových podmínek.
Lidé jsou podle průzkumu takto šťastnější
V roce 2021 se přes 2500 Islanďanů se zapojilo do programu, v jehož rámci pracovali 35 hodin týdně při zachování stejné mzdy. Výzkum ukázal zvýšení produktivity a zlepšení duševního i fyzického zdraví pracovníků. Lidé se do práce více těšili a připadali si v ní šťastnější. Psal o tom server Novinky. Experiment, který se konal v letech 2015 až 2019, spustil magistrát hlavního města Reykjavík spolu s islandskou vládou.
Do pokusu bylo zahrnuto přes 2500 zaměstnanců veřejného sektoru, což představuje asi jedno procento celkové pracovní populace na Islandu. Čtyřdenní pracovní týden se těší popularitě také ve Velké Británii. Do prvního pilotního projektu neziskové organizace 4 Day Week Campaign za čtyřdenní pracovní týden se zapojila zhruba tisícovka pracujících. Dostanou den volna navíc, aniž by přišli o část platu, píše web Novinky.
V Řecku nastolili zcela opačný trend
Příští rok v létě pak organizátoři kampaně představí labouristické vládě výsledky projektu. Podle 4 Day Week Campaign už nyní téměř 200 britských podniků ze soukromého sektoru přešlo na čtyřdenní pracovní týden trvale. U státních zaměstnanců však zřejmě bude složitější získat si vládu na svou stranu. Více než 500 jich přitom nedávno na ministerstvu bydlení, komunit a místní samosprávy podepsalo petici vyzývající ke čtyřdennímu týdnu, píší dále Novinky.
Existují ovšem i opačné případy. Víte od nás, že v Řecku platí nový zákon, podle kterého mohou zaměstnanci nově pracovat i 6 dní v týdnu. V evropském kontextu je přitom tento šestidenní pracovní týden neobvyklý a jde o krok, který jde do velké míry proti proudu. Nejedná se však o celoplošné povinné zavádění šestidenního pracovního týdne. Jak psal web Seznam Zprávy, je to dobrovolná možnost, pro kterou se zaměstnanci mohou, ale také nemusí rozhodnout.