Co je nutné splnit pro získání invalidního důchodu? Někteří Češi na něj mají nárok a ani o tom neví

Někteří Češi mají nárok na invalidní důchod a to bez toho, aniž by o tom věděli. Splňujete tyto požadavky? Pak se to týká i vás.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Na našem webu vás častokrát informujeme o starobním důchodu. Jak je to ale s tím invalidním? Invalidní důchod je sociální dávka, která má za úkol nahradit příjem člověka, který z důvodu zdravotních problémů nemůže pracovat a vydělávat. Na invalidní důchod má nárok mnoho českých občanů a často o tom ani nevědí. A když nevědí, nemají tušení, jak si o něj požádat. V tomto článku se vám pokusíme vysvětlit, kdo na takzvaný „invaliďák“ nárok má a jak si o něj můžete zažádat.

Kdo má nárok na invalidní důchod?

Stejně jako starobní důchod, i ten invalidní není žádnou jistotou. Abyste ho mohli dostat, musíte splňovat určité požadavky a podmínky. Jedním z prvních kroků je mít potřebnou dobu účasti na systému důchodového pojištění. Potřebná doba pojištění se poté liší podle typu invalidity, kterou zpravidla podle ČSSZ rozdělujeme do třech stupňů.

Počet invalidních důchodců klesá. O důchod však přichází i ti, kteří se bez něj neobejdou

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Někteří Češi mají nárok na invalidní důchod a přitom o tom nemají žádné tušení

Vůbec nejdůležitější podmínkou je pak ta, aby vaše zdravotní problémy byly dlouhodobé a výrazně ztěžovaly vaši schopnost vykonávat povolání. Pokud se to neprokáže, pak na něj nemáte nárok. Abyste mohli dostat invalidní důchod, musíte se samozřejmě zúčastnit prohlídky u posudkového lékaře. Ten má za úkol na základě prohlídky určit, do jakého stupně invalidity spadáte.

  1. stupeň: pracovní schopnost snížena o 35-49 %
  2. stupeň: pracovní schopnost snížena o 50-69 %
  3. stupeň: pracovní schopnost snížena o 70 % a více

Jak to s danými stupni je?

Na invalidní důchod má nárok každý, kdo je delší dobu v pracovní neschopnosti. U prvního a druhého stupně vzniká nárok po 100 dnech pracovní neschopnosti v daném roce. Případně pak po 180 dnech pracovní neschopnosti ve dvou letech. U třetího stupně vzniká nárok nehledě na to, jak dlouhá pracovní neschopnost je.

5 000 Kč bonus pro všechny důchodce: Něco, co tady už dlouho nebylo

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
Zažádat o invalidní důchod může být občas složité

Žádost o invalidní důchod pak probíhá na pobočkách okresní správy sociálního zabezpečení, případně pak přes ePortál ČSSZ. Aby byla schválena, je nutné předložit lékařskou zprávu, doklady o zdravotním stavu, délce důchodového pojištění a taktéž vyplněný dotazník. CSSZ na základě posudku od lékaře pak rozhodne o tom, zda vám bude invalidní důchod přiznán. Samotná žádost může být podle webu TN občas složitá, dá se však značně urychlit.

Pobíráte invalidní důchod?

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články