To, že Evropská unie někdy přijde s nápadem, ze kterého nám vstávají vlasy na hlavě, jsme psali už několikrát.
Například zavedení zálohování PET lahví. O návrhu novely zákona o obalech, která věc řeší, informovaly Události247 už minulý rok. Víte od nás, že ne každou PET lahev nebo plechovku bude možné takto vrátit. Nepůjde to třeba u obalů od mléka a mléčných nápojů. Stejně tak lidé nedostanou žádné peníze za vrácení obalů od oleje a octa. Novinka by měla platit od příštího roku.
Motivací je opět ekologie
Již pár měsíců se mluví také o tom, že by lidé mohli přijít o svůj oblíbený ranní rituál. Ano, mluvíme o pití ranní kávy. Uvařit si ji pomocí kapsle, která se jen vloží do kávovaru, je pro mnohé nejpohodlnější způsob přípravy. Tento vynález má velkou oblibu řady lidí, kteří se s přípravou oblíbeného nápoje nechtějí moc zdržovat. EU však už zvažuje opatření, které by mohlo vést k zákazu používání těchto kapslí, jak již dříve upozornil web Neue Zürcher Zeitung.
Pokud tedy doma máte kávovar na kapsle, budete ho v případě schválení nařízení moci rovnou odvézt do sběrného dvora. Hlavní motivací tohoto nápadu EU je opět ekologie. Chce totiž razantně omezit negativní dopady, které odpad vzniklý z jednorázových kapslí má. Výroba a následná likvidace či recyklace těchto kapslí je totiž pro životní prostředí obrovskou zátěží. Kromě toho se jedná o jednorázové plastové obaly, které často končí na skládkách. EU tak dle svého vyjádření usiluje o snížení odpadu a podporu udržitelnějších alternativ.
Výrobcům některých kávovarů by hrozil krach
Jednou z nejvíce zasažených skupin takového opatření by byli samozřejmě lidí, kteří pravidelně kávovary s kapslemi využívají. Oceňují na nich právě pohodlí a rychlost, s níž mohou pomocí kapslí kávu připravit. Pokud by ale k zákazu skutečně došlo, museli by si zvyknout na jiný způsob přípravy oblíbeného nápoje. Kromě milovníků kávy se nápad nelíbí ani producentům kávových kapslí a příslušných kávovarů.
Je jasné, že právě ti by jednoznačně utrpěli obrovské finanční ztráty a své podnikání by mohli rovnou ukončit. Firmy, které investovaly do vývoje a marketingu těchto produktů, by musely hledat nové obchodní modely a možná zcela přeorientovat své podnikání na udržitelnější alternativy. Alternativních možností, jak si kávu uvařit, je však naštěstí celá řada. Příkladem ekologické přípravy kávy může být použití tradičních pákových kávovarů nebo třeba french pressu.