Češi, kteří si v pracovní době dají přestávku, mají nárok na peníze. Zaměstnavatel vám je musí vyplatit

I pauzy během pracovní doby mohou být v některých případech placené. Rozhodl o tom už i soud.

i Zdroj fotografie: TriviaKing (talk)DWS/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Lidé pracující v zaměstnání mají po určité době ze zákona nárok na přestávky. Jak připomíná web Příručka pro personální agendu a odměňování zaměstnanců spravovaný ministerstvem práce, přestávku na odpočinek a jídlo musí člověk dostat nejdéle po 6 hodinách práce, přičemž pauza musí činit alespoň 30 minut. Tento čas se obvykle nezapočítává do pracovní doby. Existují ale výjimky.

Mnozí zaměstnanci mají nárok na placenou přestávku

Jedná se o případy, kdy zaměstnanec musí být i během své přestávky k dispozici a v případě potřeby se okamžitě vrátit do práce. Může se jednat například o lidi pracující v záchranných složkách. Třeba hasiče, kteří musí být neustále připraveni na zásah, pokud by třeba začalo hořet. A protože kvůli tomu nemají plnohodnotný odpočinek, musí za i za tento čas být placení.

Zaměstnanci si příští rok budou sami určovat, kdy budou pracovat. Jak to bude probíhat?

iZdroj fotografie: Jenny Feleciano / Creative Commons / CC-BY-SA
Zaměstnavatel je povinen tento typ přestávek zaměstnancům proplácet

Toto pravidlo ostatně před 3 lety potvrdil i Ústavní soud. Jak stojí na webu instituce, soudci se v rozhodování odkázali mimo jiné i na judikatury evropského Soudního dvora, s níž by české zákona měly být v souladu. A evropské právo říká, že do pracovní doby se řadí i ty úseky, během nichž je zaměstnanec významně omezen ve své volnosti nakládat s časem a musí být připraven plnit pracovní úkoly. Tedy například když má přestávku, během které ale musí být přípraven k zásahu.

Mzda se může lišit

Jak připomíná web Novinky, celá věc se k soudu dostala díky stížnosti hasiče, který pracoval na letišti v Ostravě. Nejdříve jeho stížnost řešil ostravský Krajský soud. Ten rozhodl, že pokud zaměstnanec nemůže během přestávky nerušeně odpočívat, jedná se o výkon práce, za který mu náleží mzda. Na základě jiného souzeného případu u Nejvyššího soudu, který rozhodl opačně, byl však původní verdikt při dalším jednání změněn v neprospěch hasiče.

Plošná změna pracovní doby: Koho z nás se bude týkat a kolik dostaneme v práci zaplaceno? Přinášíme odpovědi

Ústavní soud České republiky sídlí v Brně
iZdroj fotografie: Kirk979/ Creative Commons / CC-BY-SA

Nakonec měl však poslední slovo již zmíněný Ústavní soud, který muži nárok na mzdu za tento typ přestávek přiznal. Soudci sice uvedli, že za tuto přestávku, kdy člověk musí držet pohotovost může dostávat jinou mzdu, než za běžnou pracovní dobu. Zcela bez odměny být ale nemůže.

Máte v práci také nárok na placenou přestávku?

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články