Na to, že Evropská unie občas přijde se zákazem, který se nám zdá spíš kuriózní, jsme si už většinou zvykli.
Psali jsme například o tom, že jedná o zákazu až 10 tisíc perfluorovaných a polyfluorovaných látek a chce hledat alternativy. Lidé je znají díky jedinečným vlastnostem, jako je tepelná odolnost nebo odpuzování mastnoty. Užíváme je třeba jako teflonové pánve. Bez nich si většina hospodyněk vaření už ani nedovede představit.
O zákazu už se mluví 15 let
To však zdaleka není všechno. Jak upozornil web TN, evropští politici chtějí v budoucnu zakázat potraviny, při jejichž výrobě byl použit takzvaný tekutý kouř. Ten výrobci používají u produktů, které mají uzené aroma. Konkrétně se jedná například o vybrané druhy chipsů, polévek, sýrů nebo dochucované slaniny. Právě tyto „nezdravé“ pochoutky však Češi konzumují ve velkém a rozhodně se jim nelíbí, že by si je měli odepřít.
Toto téma ovšem není v Evropské unii ničím novým. Debatuje se o něm totiž zhruba 15 let. První podezření na škodlivost těchto látek se objevila už v letech 2009 a 2012. Od roku 2023 se pak diskuse o možném zákazu ještě zintenzivnily. Varování před kouřovými příchutěmi vydal už v listopadu 2023 Evropský úřad pro bezpečnost potravin EFSA. Jak upozornil například irský úřad pro bezpečnost potravin, v loňském roce bylo na evropském trhu deset takových látek.
Zákazníci mají dost času udělat si zásoby
Letos jich je už takových látek jen osm. U dvou z nich si totiž jejich výrobci nepožádali o prodloužení povolení a od 1. ledna se tak jídlo s nimi nesmí prodávat. O zákazu, respektive dalším neprodloužení povolení kouřových aromat, se mluví už od minulého roku. Podle webu dTest už je ale opravdu blízko a v platnost by měl vstoupit na začátku března. Neznamená to prý ale, že tak na jaře všechny produkty s tekutým kouřem z obchodů zmizí.
Výrobci by totiž měli mít čas na změnu složení a doprodání zásob. Zákazníci tak budou moci zřejmě tyto potraviny kupovat i po zákazu ještě další měsíce až roky. Spotřebitelé se do té doby mohou chránit tak, že budou zkoumat složení potravin nebo nakupovat bio potraviny. Obecně je nejúčinnější omezit konzumaci uzených produktů, protože jedinou alternativou k dochucovadlům je přirozené uzení, které také může kontaminovat potraviny nebezpečnými látkami, radí dTest.