Prodejci extrémně zdražili vejce, která jsou teď navíc až dvakrát menší. Teď už budou jen pro bohaté

S cenami potravin je to už teď velmi špatné, a jako by toho nebylo málo, začala se zdražovat i vejce. Ta jsou teď dokonce mnohem menší.

i Zdroj fotografie: Raysonho @ Open Grid Scheduler / Grid Engine/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Pokud patříte mezi milovníky vajec a nakupujete je pravidelně, nemáme pro vás dobrou zprávu. V posledních týdnech totiž došlo k prudkému nárůstu jejich cen, a aby toho nebylo málo, jsou teď navíc mnohem menší. Podle webu Novinky může za vše ptačí chřipka, která se v poslední době začala rapidně šířit v Evropě. Právě kvůli ní jsou v posledních týdnech hromadně likvidována celá hejna slepic.

Extrémně drahá vejce

Vejce jsou teď mnohem dražší, a to nejen kvůli ptačí chřipce, ale také kvůli investicím do přestaveb chovných zařízení. Do těch teď chovatelé musí investovat obrovské peníze kvůli zákazu klecových chovů. Cena vajec navíc není konečná a v následujících měsících se bude pouze navyšovat. Peníze však nejsou jediným problémem – mění se kromě ceny i velikost vajec.

Ceny potravin jsou nehorázné, prodejci si chtějí na Češích jenom namastit kapsy. Vejce budou už brzy jenom výsadou bohatých

iZdroj fotografie: abcMedia
Odborníci doporučují nahradit dosluhující spotřebiče úspornějšími

Není to přitom tak dávno, co cena vajec byla relativně nízká. Jedno vejce o velikosti M se dalo v akci pořídit za 2,80 Kč, plato po 10 kusech pak za 28 Kč. Jen v listopadu se však jejich cena zvýšila na 3,90 Kč, a to se bavíme o ceně v akci. Mimo slevu je pak cena znatelně vyšší. Bez ní zaplatíte za jedno vejce o velikosti M až 6,50 Kč, což je 40% zdražení z původních 4,70 Kč. V letošním listopadu jsou vejce dokonce dvakrát dražší než v loňském roce.

Cena stále poroste

Zdá se, že zvyšování cen je dlouhodobý trend a nezdá se, že by měl skončit. Nad samotnou cenou by se s přimhouřenýma očima dalo ještě jakž takž mávnout rukou, kdyby se alespoň neměnila jejich velikost. Vejce jsou totiž teď mnohem menší, a to kvůli věku nosnic. Mladší slepice totiž produkují mnohem menší vejce s nižší hmotností. Velikost vajec pak ovlivňuje i typ chovu, genetika nosnic či podmínky, ve kterých jsou slepice chovány.

Domácí vejce mohou obsahovat až 40krát více olova, než kupovaná v obchodě, zjistil australský výzkum

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Extrémní cenové skoky u některých komodit mají na zákazníky drtivý dopad

Samotný standard určuje, že vejce o velikosti M by měla vážit mezi 53 a 63 gramy. V současné době se jejich hmotnost pohybuje na spodní hranici této normy a občas padá dokonce pod ni. Na rostoucí cenu má pak vliv i pokles nabídky na trhu. Vajec je méně, a pochopitelně se tak stávají méně dostupným zbožím, čemuž odpovídá i jejich cena. Nedostatek logicky zvyšuje poptávku, a s ní se pak zvyšuje i jejich cena. Bohužel, jak se zdá, v brzké době se snížení cen vajec nedočkáme.

Jaká je podle vás adekvátní cena za vejce?

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články