Pokuta za nabíjení telefonu v autě. Jde o pravidlo, které musí znát každý řidič

Většinu lidí by ani nenapadlo, že by mohli dostat za nabíjení telefonu v autě pokutu. Jde přece o běžnou věc.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Manipulace s mobilem za volantem je zakázaná a policie za ni uděluje pokuty. Především pokud jde o telefonování za jízdy. Na tento přestupek, který s rozvojem chytrých technologií a využívání mobilů v posledních letech nabývá na četnosti upozorňovaly Události247 již v minulosti. Od letoška mohou policisté za tento prohřešek uložit pokutu až 3500 korun na místě.

Pozor na zorné pole řidiče

Důležité je pamatovat na to, že držení telefonu v ruce je definováno jako přestupek. Týká se to i nabíjení telefonu za jízdy v autě. Pokuta hrozí také v případě, že by se nabíjený telefon nacházel v zorném poli řidiče. Je tedy velmi důležité, aby byl umístěn mimo výhled, například v držáku u středové konzole, upozornil web AutoŽivě. Týká se to i používání navigace, kdy si řidič telefon často umisťuje na čelní sklo nebo palubní desku.

Každému, kdo si takto nabíjí telefon hrozí pokuta 100 000 Kč. Policie se s vámi mazat nebude

iZdroj fotografie: Ed Brown as Edbrown05/ Creative Commons / CC-BY-SA
Pozor na používání telefonu během jízdy

AutoŽivě také popisuje příběh jednoho švédského řidiče, který skončil u soudu kvůli tomu, že během jízdy držel telefon a umístil ho na bezdrátovou nabíjecí podložku. I když tvrdil, že telefon nepoužíval a pouze ho přesunul, byl nakonec odsouzen. Odvolací soud konstatoval, že pouhé držení telefonu v ruce je přestupkem, a to i v případě, kdy ho řidič nepoužívá. To by ovšem mohlo být diskutabilní. Co kdyby v ruce držel třeba čokoládu?

Za jízdy si mobilu raději vůbec nevšímejte

Ve spoustě zemí platí, že řidiči nesmějí držet v ruce žádné mobilní zařízení, ani když ho nepoužívají aktivně. Patří sem i situace, kdy by mohli mít telefon právě na bezdrátové nabíječce. Je otázkou, zda by podobná pravidla mohla platit i v České republice. Zákon o provozu na pozemních komunikacích hovoří jasně. Řidič nesmí během jízdy držet v ruce nebo jiným způsobem telefonní přístroj ani jiné hovorové nebo záznamové zařízení, upozorňuje policie.

Nabíjíte si telefon tímto způsobem? Policie vám za to bez diskuzí udělí pokutu až 100 000 Kč

iZdroj fotografie: Depositphotos
Policisté téměř denně řeší to, že řidiči používají během jízdy telefon

Policisté ročně zaznamenávají stovky přestupků, kdy řidiči toto pravidlo nedodržovali a za jízdy telefonovali. Pokud tedy šoféra při této nepovolené činnosti policie přistihne, má smůlu. Pokud chce s mobilním telefonem jakkoliv manipulovat, nesmí to zkrátka v žádném případě dělat za jízdy. Platí to nejen pro mluvení do přístroje nebo psaní SMS zpráv. Zákonem je zakázané mít za jízdy vůbec telefon v ruce.

Věděli jste o tom?

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články