Každému, kdo si takto nabíjí telefon hrozí pokuta 100 000 Kč. Policie se s vámi mazat nebude

Na to, že ceny rostou neustále nahoru, už jsme si zvykli. Někteří lidé se s tím však vyrovnali po svém.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Češi jsou národem vynalézavým a několikrát jsme na Událostech247 psali třeba o tom, jak se naučili „ušetřit“ třeba v obchodě, když si přelepovali cenovky se zeleninou či ovocem, nebo markovali na samoobslužné pokladny jen určité zboží. Vyšší level už je ale odběr elektřiny na černo. Za ten hrozí opravdu vysoké pokuty a dokonce až vězení.

Nemůže se mi nic stát, tvrdil muž

Asi každému z nás se už někdy stalo, že se mu vybil mobilní telefon. Pokud nejste někde u elektrické zásuvky nebo u sebe nemáte aspoň powerbanku, většinou máte smůlu. Ne každý ale háže flintu do žita. Opravdu kuriózní případ na toto téma se nedávno odehrál v Praze. Pozornost strážníků a policistů si tam totiž vysloužil 37letý muž, který si v Krči pokoušel dobít mobilní telefon. Nezvolil k tomu však zrovna nejvhodnější způsob. 

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Muži hrozí pokuta až 100 000 Kč

Napadlo ho totiž svůj mobil napojit na lampu veřejného osvětlení. Psal o tom web Blesk. Riskoval tak také své zdraví, protože nabíječku strčil přímo do svorkovnice lampy. Poté, co na místo přijeli strážníci, měl pro ně muž opravdu zajímavou výmluvu. Snažil se je ujistit, že ví, co dělá, protože je vyučený elektrikář. „Černoodběratel“ je nyní podezřelý ze spáchání trestného činu černého odběru elektřiny, za který mu hrozí pokuta až 100 tisíc korun, dodává web Smartmánia

Elektřina na několik let

Lampy jsou připojené takzvaným třídrátovým připojením, to znamená, že na té svorkovnici je přítomná jak fáze, tak zpětný vodič a uzemnění. Při překlenutí těchto vodičů by mohlo dojít k úrazu elektrickým proudem, který může v krajním případě skončit až smrtí,“ vysvětlil pro web CNN Prima News předseda představenstva pražských technologií Tomáš Jílek. Proud z lampy veřejného osvětlení někdo využívala minulý rok i skupina bezdomovců, když vyvedla kabel z lampy a připojila na televizi a přímotop, popisuje web.

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Za nedovolený odběr elektřiny hrozí i vězení

Pamatuji podobnou situaci. Kousek od jednoho obchoďáku byli u billboardu bezdomovci a několik let si tak osvětlovali a vytápěli stan, co tam měli,“ řekla Událostem247 Petra Bučková z Brna. Škodu ve výši minimálně 600 tisíc korun způsobil rozvodné společnosti také muž z obce na Zlínsku, který po dobu asi tří let neoprávněně odebíral elektrickou energii mimo elektroměr. Vyslechl si za to obvinění ze spáchání trestného činu krádeže. V případě odsouzení hrozí dosud netrestanému muži až 5 let vězení, píše web Deník

Co si o tom všem myslíte vy? Sdělte nám váš názor v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články