Vánoce jsou za dveřmi, a ne každý z nás snáší fronty a obchody narvané lidmi. Proto stále častěji objednáváme dárky online.
Zvláště v tomto období se však množí podvody na internetu. Existují totiž internetoví prodejci, kteří důvěřivé zákazníky oklamou a připraví je o nemalé částky. O praktikách některých z nich informovaly Události247 již v minulosti. Je proto dobré, než se rozhodnete nakoupit online, přesvědčit se, zda je daný obchod opravdu ověřený.
Někteří lidé jsou nepoučitelní
Spotřebitelé často naletí při nákupech na anonymních e-shopech, které lákají na nízké ceny. Česká obchodní inspekce před rizikovými e-shopy opakovaně varuje. V jejím seznamu bylo už před nákupními slevami během Black Friday přes tisíc internetových obchodů, jak informoval web Deník. V loňském roce sice tržby nákupů online dosáhly kvůli ekonomické krizi „jen“ 185 miliard korun, což je o šest procent méně než v roce 2022, ovšem letos už Češi zase utrácejí.
Češi se však nebojí nakupovat v neznámých e-shopech. V prvním čtvrtletí nakoupilo 28 procent spotřebitelů poprvé v jednom pro ně novém e-shopu, dalších 11 procent pak objednalo ve dvou a více dosud nevyzkoušených internetových obchodech, píše dále web. Podvodníci proto velmi často využívají anonymity internetu a lákají na překvapivě nízké ceny. Podvodů tradičně nejvíce přibývá právě v posledních měsících roku, kdy lidí nakupují vánoční dárky.
Na co si při nákupech dávat pozor
Upozornili jsme, že i když se většina těchto internetových obchodů tváří, že jsou české, zdání klame. Ve skutečnosti totiž jejich majitelé často pochází z Asie, odkud pak neváhají okrádat Čechy o peníze. Využívají k tomu přitom velmi sofistikované metody hrající na city nakupujících. V poslední době se množí zejména případy lákavých výprodejů například z důvodu falešného uzavření rodinné firmy či jiné věrohodné záminky. Ve skutečnosti se ale jedná o podvod.
Jednou ze základních rad, jak se okradení vyhnout je důkladně si obchod před vytvořením objednávky prověřit. Posloužit k tomu může například České obchodní inspekce, která na svém webu rizikové e-shopy shromažďuje. Varovným znamením může být také to, když prodejci na webu obchodu neuvádějí informace o provozovateli a neumožňují platit na dobírku. Zákazník, který pošle platbu předem na účet, se často slibovaného výrobku vůbec nedočká a internetová stránka za nějaký čas zmizí, jak upozornil web dTest.