Od roku 1989 se přestaly vyrábět a prodávat některé potraviny, na něž jsme byli dlouhá léta zvyklí.
Na Událostech247 jsme psali třeba o tom, že z českého trhu jsou nadobro pryč legendární pralinky. Oblíbená sladkost se tak zařadila mezi další, na které Češi mohou už jen vzpomínat. Například oplatky Vlnky, bonbóny Ledovky, Atlasky a další, se už několik let v českých obchodech neprodávají.
Budou nové brambůrky zdravější?
Evropská unie nám také v rámci lepšího stravování sebere tolik oblíbené potraviny s kouřovou a uzenou příchutí. Tedy brambůrky, tyčinky a další. Blíží se totiž zákaz takzvaného tekutého kouře, který jim dodává uzené aroma. Podle odborníků totiž může ničit DNA. Konkrétně má jít o ty výrobky, které nevznikají přímo uzením, ale použitím zkapalněného kouře. To je pro spoustu lidí velmi nepříjemná zpráva, protože snad každý jednou za čas zhřeší.
Rozloučit se musíme také s další potravinou, na kterou jsme byli zvyklí od dětství. Znojemské okurky, Moravanka nebo Kunovjanka se totiž budou vyrábět kompletně v cizině a dá se tak předpokládat, že jejich chuť už nebude stejná jako doteď. Společnost Orkla již dříve oznámila, že uzavírá tradičního tuzemského výrobce kyselých okurek, kterým je společnost Znojmia, jak psal web Blesk. Tyto okurky přitom patří mezi nejoblíbenější potraviny.
Přišli jsme také o oblíbené pralinky
Vyrábět se přestaly také tolik oblíbené rumové pralinky, které vyráběla společnost Nestlé. Z výrobního pásu olomouckých čokoládoven Zora začaly tyto pralinky sjíždět v roce 1965. Rozhodnutí stáhnout je ze seznamu čokoládových výrobků vedení firmy zdůvodnilo klesající poptávkou, jak psal web iDnes. Společnost Mondelez si zase v roce 2015 pohněvala zákazníky přesunem výroby tradičních dětských piškotů se značkou Opavia do Polska.
Z českého trhu také zmizela voda oblíbené značky Bonaqua. Společnost, která ji stáčí, ji na tuzemském trhu úplně nahradila vodou jiné značky. Psal o tom web TN. Tuto minerální vodu, která byla stáčena v Rakousku v závodě v Edelstalu, postupně v Česku nahradila velmi kvalitní voda Natura, která pochází z centra Adršpašsko-teplických skal z Teplic nad Metují. Tato změna má také pozitivní vliv na snížení mezinárodní kamionové přepravy.