Snad každý z nás někdy zažil, že mu domů přijde nevítaná návštěva. V některých případech se vám však nepustit ji dovnitř nemusí vyplatit.
Úřady mohou kontrolovat například příjemce příspěvku na bydlení, kterých přibývá. Jak jsme na Událostech247 informovali, s pobíráním příspěvku souvisí také řada povinností. Jednou z nich je například povinnost povolit vstup úředníkům do domu. Se souhlasem příjemce dávky totiž mají právo vstupovat do příbytku, na který je uplatňován příspěvek na bydlení.
Neotevřete dveře? Počítejte s postihem
Žadatel o dávku sice nemusí s touto návštěvou souhlasit, ovšem zadělává si tak na problémy. Úřad práce mu totiž v takovém případě může dávku nepřiznat nebo již přiznanou dávku odebrat. Úřad práce má také pravomoc vyzvat příjemce dávky k osvědčení skutečností rozhodných pro dávku. Může jít o doložení nájemní smlouvy nebo výplatních pásek. Pokud příjemce na tuto výzvu nebude reagovat, může mu být dávka zastavena, nebo o ni úplně přijde.
Dalším případem, kdy vám může domů bez ohlášení a v kteroukoliv denní či noční dobu přijít kontrola, je situace, kdy jste doma na nemocenské. Pracovní neschopnost totiž umožňuje mimo jiné i České správě sociálního zabezpečení a vašemu zaměstnavateli, aby vás zkontrolovali na vámi uvedené adrese. Časové omezení, kdy mohou přijít, ale není, a tak musíte počítat i s nočními hodinami. Kontrola zkrátka může přijít kdykoliv a vy máte povinnost ji přijmout.
Kontrola může přijít opravdu kdykoliv
Pokud má kontrolor podezření, může přijít klidně v 7 hodin ráno nebo ve 20 hodin večer, případně o víkendu nebo i ve státní svátek. Kontrola na vás může zvonit dokonce i po 22. hodině večerní nebo před 6. hodinou ranní. Víte od nás, že vás navíc může navštívit opakovaně, klidně každý den. Pokud se stane, že kontrola nezastihne člověka na nemocenské na zadané adrese, může být ukončena pracovní neschopnost, kráceny dávky nemocenské nebo zcela odebrány, a to i zpětně.
Pokud pacient znemožní kontrolu nebo neposkytne součinnost, odmítne prokázání totožnosti či předložení průkazu dočasně práce neschopného pojištěnce, může pracovník kontroly, který se prokáže průkazem zaměstnance orgánu nemocenského pojištění, uložit pokutu. Rozhodně se nejedná o malou částku. Po hříšníkovi totiž může vymáhat až 20 000 korun, jak varuje web Simplea. Pokud se vás tedy některá z výše uvedených situací týká, dávejte pozor, ať neuděláte chybu a nepřijdete zbytečně o peníze.