Práce v roce 2025: Vše se změní, zaměstnanci se musí připravit na nová pravidla

Rok 2025 s sebou přináší spoustu změn týkajících se práce. Zaměstnanci se budou muset přizpůsobit novým pravidlům.

i Zdroj fotografie: Technologyrecipe / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

V Česku je dlouhodobě rozšířený názor, že pracovní podmínky nejsou na takové úrovni jako v západních zemích. Například v Německu si někteří zaměstnanci dokonce mohou plánovat své směny. V Česku o něčem takovém může většina zaměstnanců pouze snít. Situaci ohledně pracovních podmínek by měly zlepšit změny, které vstoupí v platnost od roku 2025. Podle MPSV nás čeká spousta změn, včetně nových pravidel týkajících se mzdy, dovolené i benefitů.

Novinky týkající se práce

Statistiky uvádějí, že průměrný Čech tráví v zaměstnání téměř 40 hodin týdně a celková délka pracovního života dosahuje zhruba 36 let. Není proto překvapením, že podmínky na pracovištích jsou klíčovým tématem pro vládu i zaměstnavatele. Novela zákoníku práce, která začne platit od 1. ledna 2025, má za cíl vytvořit modernější, flexibilnější a vyváženější pracovní prostředí. Zaměstnanci by tak mohli získat spoustu nových odměn, benefitů a na pracovišti by se měli cítit mnohem lépe.

1 z 10 lidí vyhodí z práce. Na dlažbě skončí velká spousta lidí

iZdroj fotografie: Cnbc / Creative Commons / CC-BY-SA
Vláda se snaží zlepšit pracovní podmínky pro všechny Čechy

Jednou z největších změn bude zvýšení platů pro zaměstnance státního a veřejného sektoru o 1 400 Kč. Platové tarify se budou valorizovat o 1,8 % až 11,5 %. Pedagogové a akademici si polepší o 7 %, což představuje nárůst od 1 090 Kč do 4 040 Kč. Další novinkou je možnost upravit si pracovní dobu podle vlastních potřeb. Zaměstnanci však budou moci této flexibilní možnosti využít pouze po dohodě se zaměstnavatelem a s podmínkou, že začátek i konec směny budou dodrženy. Maximální délka jedné směny zůstane omezená na 12 hodin.

Změní se i výpovědní lhůta

Výpovědní lhůta začne běžet dnem, kdy je výpověď doručena, namísto dosavadního systému, kdy začínala až prvním dnem následujícího měsíce. U některých případů, například pokud zaměstnanec nesplňuje zdravotní požadavky na výkon práce, se výpovědní lhůta zkrátí na jeden měsíc.

Česká firma vám za váš telefon vyplatí na ruku 100 000 Kč. Rychle zjistěte, zda máte na peníze nárok, akce brzy končí

iZdroj fotografie: Karstendc/ Creative Commons / CC-BY-SA
Očekává se, že by letos mělo dostat přidáno spousta českých zaměstnanců

Zkušební doba se naopak prodlouží, a to na čtyři měsíce u běžných pozic a na osm měsíců u vedoucích pracovníků. V případě, že zaměstnanec přijde o práci kvůli zdravotní nezpůsobilosti způsobené pracovním úrazem či nemocí z povolání, už nebude mít nárok na odstupné ve výši dvanáctinásobku průměrné mzdy. Místo toho bude tato částka vyplácena z povinného pojištění zaměstnavatele. Novela navíc zavádí povinnost zaměstnavatele zajistit ženám po mateřské nebo rodičovské dovolené pozici odpovídající jejich pracovní smlouvě. Toto právo však platí pouze po dobu dvou let od narození dítěte.

Co na zásadní změny týkající se práce říkáte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články