Konec koncesionářských poplatků: Kdy by k tomu mělo dojít? Přinášíme odpověď

Koncesionářské poplatky jsou ve společnosti velké téma. A to už poměrně dlouhou dobu.

i Zdroj fotografie: Ben Skála / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Platby za služby veřejnoprávních médií, jako je Česká televize a Český rozhlas, jsou v České republice zavedené již desítky let. Každý měsíc se domácnosti i firmy podílejí na financování těchto institucí, ať už jejich vysílání pravidelně sledují, nebo ne. Zatímco dříve šlo o poměrně nízké částky, během let se tyto poplatky postupně zvyšovaly a dnes dosahují stovek korun ročně. Mnozí by se jich tak nejraději zbavili a, jak se zdá, možná se jim toto přání vyplní. Andrej Babiš podle webu iDnes slíbil, že poplatky zruší, pokud bude zvolen.

Nejvíce platí firmy

V poslední době se kolem koncesionářských poplatků rozpoutala živá debata. Zatímco někteří je považují za důležité pro zajištění nezávislosti médií veřejné služby, jiní je kritizují jako neefektivní a finančně zatěžující. Přesto se očekává, že tento mechanismus projde zásadní proměnou, a to již tento rok.

Blíží se konec koncesionářských poplatků? České domácnosti tak ušetří tisíce korun

iZdroj fotografie: Depositphotos
Koncesionářské poplatky možná budou zrušeny

V roce 2020 byla měsíční částka za televizní poplatek stanovena na 135 korun. Do roku 2025 se však zvýšila na 165 korun. Stejný trend byl patrný i u rozhlasových poplatků – ty vzrostly z původních 45 korun na současných 55 korun za měsíc. Celkově tak dnes běžná česká domácnost za veřejnoprávní média zaplatí ročně 2 640 korun. Podnikatelé však čelí ještě vyšším nákladům. Výše poplatků u firem závisí na počtu zaměstnanců i na tom, kolik zařízení firma vlastní. U větších společností tak mohou částky dosahovat násobků základní sazby.

Babiš chce zrušit koncesionářské poplatky

Nadcházející parlamentní volby by mohly přinést zásadní změnu. Andrej Babiš, předseda hnutí ANO, slíbil v případě volebního vítězství zrušení koncesionářských poplatků. Podle něj jsou tyto platby zastaralé a nefér vůči občanům, kteří často za služby platí, aniž by je skutečně využívali. Babiš navrhuje nahradit tento model financování přímou podporou ze státního rozpočtu, což by podle něj bylo spravedlivější.

Koncesionářské poplatky se v Česku možná zruší. Řada lidí by tak ušetřila peníze

iZdroj fotografie: Dancingpolishcow/ Creative Commons / CC-BY-SA
Pokud bude Andrej Babiš zvolen, chystá prý poplatky zrušit

Zároveň by chtěl zavést přísnější dohled nad hospodařením České televize a Českého rozhlasu, aby se zabránilo neefektivnímu nakládání s financemi. Způsob financování veřejnoprávních médií se v jednotlivých státech výrazně liší. V mnoha evropských zemích, jako je Belgie nebo Nizozemsko, byly televizní poplatky zcela zrušeny a nahrazeny právě financováním ze státního rozpočtu. Andrej Babiš slibuje, že pokud bude zvolen, Česko půjde ve šlépějích zmíněných zemí.

Vzhledem k tomu, že podle posledního průzkumu volebních preferencí má ANO podle webu Novinky 33,5 %, se stává zrušení koncesionářských poplatků stále reálnější variantou.

Jste pro zrušení koncesionářských poplatků?

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články