Od letošního roku si vláda pro některé české seniory připravila jednu dobrou zprávu. Díky ní se mohou těšit na štědré finanční přilepšení.
Ačkoli změny týkající se důchodového systému, jež vláda v poslední době zavádí, jsou pro Čechy často spíše nevýhodné, netýká se to všech. Události247například psaly o valorizaci důchodů, díky níž se penze od ledna navýšily v průměru o 358 korun měsíčně. Valorizoval se také příspěvek výchovné, a to o 3 koruny měsíčně. A na další tisíce korun měsíčně navíc budou mít nárok důchodci, kteří i v důchodu chodí do práce.
Tito důchodci si výrazně polepší
Jedná se o to, že tito čeští důchodci nově od letošního roku nemusí platit sociální pojištění. O tomto návrhu Události247 informovaly již loni na jaře, kdy jej představil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Výměnou za tuto úlevu chtěl pak Jurečka zrušit navyšování důchodu za každý odpracovaný rok navíc, jak tomu bylo dosud. A přesně tak se od letošního ledna stalo.
První pozitivní změny pracující důchodci pocítí již od února, uvádí web Novinky. Jejich mzda díky této úlevě naroste až o několik tisíc korun měsíčně, což je zásadní navýšení, které senioři určitě ocení. Sociální pojištění totiž činí 6,5 procenta z hrubé mzdy. Například ti, kteří mají hrubou mzdu 40 tisíc korun, si polepší asi o 2 600 korun měsíčně. Ročně si tak vydělají navíc více než 30 tisíc korun, což rozhodně není málo.
Na peníze lidé nemají nárok automaticky
Hlavním cílem této novinky je motivovat více důchodců k tomu, aby i po dosažení důchodového věku pokračovali v práci. Díky tomu totiž nejenže zvyšují svůj vlastní příjem, ale také přispívají k ekonomice státu vyššími daněmi a spotřebou, což zejména v době stárnutí populace stát potřebuje.
Na závěr však dodejme ještě jednu důležitou věc. Zmíněné zrušení povinnosti platit sociální pojištění automaticky neplatí pro všechny pracující seniory. Jak dodává server Novinky, ti, jež tuto možnost budou chtít využit, se o ni musí přihlásit, respektive musí svému zaměstnavateli doložit, že skutečně pobírají starobní důchod. Zároveň, tato výhoda se nevztahuje na předčasné důchodce.