Čas k podání přiznání důležité daně se krátí. Kdo zapomene, bude platit vysoké sankce

Daňové přiznání k dani z nemovitých věcí se pomalu blíží. Nezapomeňte ho podat včas, jinak na vás budou čekat nepříjemné sankce.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Do konce ledna musejí majitelé nemovitostí splnit povinnost podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí. Tuto povinnost má každý nejen každý, kdo si v uplynulém roce pořídil nemovitost, ale i majitelé nemovitostí, u kterých došlo ke změnám v jejich vlastnictví či parametrech. Pokud na přiznání k dani z nemovitosti zapomenete, bude na vás čekat nepříjemná sankce. Informoval o tom web Echo24.

Kdo musí daňové přiznání podat

Přiznání se týká zejména těch, kteří v loňském roce koupili novou nemovitost či získali její část, nebo pokud došlo k zásadním úpravám, jako je přístavba či změna rozlohy pozemku. Pokud však ke změnám došlo pouze na úrovni místních koeficientů, není nutné přiznání podávat. Tyto úpravy automaticky zohlední finanční správa při výpočtu daně.

Čechům se vyplácí kupovat nemovitosti v cizině. Jsou levnější než v tuzemsku

iZdroj fotografie: Aktron / Creative Commons / CC-BY-SA
Koeficient daně vzrostl minulý rok o 80 %

Loni základní koeficient daně vzrostl o 80 %, což ve spojení s úpravami místních koeficientů znamenalo v některých obcích ještě výraznější růst. Příjmy z této daně směřují přímo do rozpočtů obcí, v nichž se dané nemovitosti nacházejí. Od roku 2025 vstupují v platnost nová pravidla pro stanovení místních koeficientů. Obce budou mít nově možnost nastavit koeficienty v rozmezí od 0,5 do 5, což jim umožní větší flexibilitu – mohou například rozhodnout o zachování nebo snížení daně. Informoval o tom web E15

Spousta změn 

Rovněž dojde ke zrušení koeficientu 1,5, který se dosud vztahoval na rekreační objekty, garáže či nemovitosti využívané k podnikání. Daňové přiznání se u této daně podává na aktuální rok, nikoliv zpětně, jak je tomu u jiných daní. Pokud nedošlo ke změnám, přiznání není nutné znovu odevzdávat – daň bude vypočítána na základě poslední známé částky, přizpůsobené zákonným úpravám, jako jsou změny sazeb či koeficientů. 

Majitelé nemovitostí, kteří nemají energetický štítek na své budově, riskují pokutu až 200 000 Kč

iZdroj fotografie: Aktron/ Creative Commons / CC-BY-SA
Čas podat přiznání k dani z nemovitosti máte pouze do konce ledna

Pokud však přiznání není podáno včas, hrozí pokuta ve výši 0,05 % vypočtené daně za každý den zpoždění. Sankce se začne počítat až šestý pracovní den po 31. lednu a pokuta se nevyměřuje, pokud její celková výše nepřesáhne 1 000 korun.

Jak funguje výpočet daně

Výše daně z nemovitosti se určuje na základě dvou složek – daně z pozemků a daně ze staveb nebo jednotek. Tyto sazby závisí na charakteru nemovitosti a násobí se koeficienty, které se odvíjejí od velikosti obce a případně i od místního koeficientu stanoveného s přesností na desetinné místo. Pokud obec žádný místní koeficient nenastaví, používá se hodnota 1. 

Stát hledá vlastníky 150 tisíc nemovitostí a pozemků, které nemají majitele. Ověřte si, zda jeden z nich není váš

iZdroj fotografie: Takmocsekretovanej!/ Creative Commons / CC-BY-SA
Některá pravidla se v roce 2025 změní

V loňském roce se navíc změnila pravidla pro vykazování určitých typů nemovitostí, jako jsou garáže nebo prostory pronajímané turistům, což způsobilo, že daňové přiznání muselo podávat více lidí. Daň je splatná ve dvou termínech – první část do konce května a případná druhá splátka do konce listopadu. Pokud celková daňová povinnost nepřekročí 30 korun, daň se neplatí, výjimkou jsou spoluvlastnické podíly, kde minimální částka činí 50 korun.

Podáváte letos přiznání k dani z nemovitostí?

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články