Dejte si pozor, obchody nás šidí o peníze. Přicházíme o stovky korun, často o tom ani nevíme

Některé obchody mohou na svých zákaznících vydělat opravdu velké částky. Můžeme si ale za to sami, jelikož neznáme svá práva.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

V době, kdy ceny potravin stále rostou, může i drobný příspěvek v podobě zálohy za lahev představovat vítanou úsporu. Řada zákazníků oceňuje možnost vrácení lahví a získání zpět částky ze zálohového systému, nicméně některé supermarkety, jako například Lidl, tento proces komplikují a lahve odmítají přijmout. To vyvolává otázku, zda je takové jednání v souladu se zákonem. Této problematice se podíval na zoubek web Derwesten a přišel s překvapivými informacemi, které vám mohou ušetřit mnoho peněz.

Kdy se dají lahve vrátit a kdy ne

Mohou obchody odmítnout vrácení lahví? Podle experta na ochranu spotřebitelů Tristana Jordeho často dochází k nejasnostem ohledně pravidel zálohového systému. K problémům dochází zejména v případech, kdy jsou lahve znečištěné nebo deformované. Některé prodejny takové lahve odmítají přijmout – to je však nezákonné. Pokud je stále viditelné logo zálohového systému a nádoba splňuje ostatní požadavky, musí ji obchod přijmout a zákazníkovi musí být vrácena záloha.

„Katastrofa,“ řekla jedna ze zákaznic. Obchody se rozhodly některým lidem zamlčet slevy

iZdroj fotografie: Pohled 111/ Creative Commons / CC-BY-SA
Při vracení lahví si dejte pozor, možná nevědomky přicházíte o peníze

Každý obchod je povinen lahve přijmout – buď prostřednictvím automatu, nebo případně manuálně, pokud stroj nefunguje. Výjimkou jsou pouze nádoby, které do systému nepatří a nemají odpovídající označení. Bohužel, častokrát se stává, že jsou lahve odmítnuty, a to i přesto, že splňují všechny požadavky. Zákazník tak nedostane zpět své peníze a získá je obchod. Kolikrát se tak může stát, že přijdeme o desítky až stovky korun.

Obchody na nás vydělávají miliony

Ačkoli jednotlivé zálohové částky mohou působit zanedbatelně, v celkovém součtu se jedná o nemalé peníze. Podle Verbraucherzentrale Hamburg se nápojový průmysl každoročně obohatí o přibližně 300 milionů eur díky tomu, že lidé nevyužijí možnost vrácení lahví – ať už kvůli neinformovanosti, nebo kvůli potížím s jejich přijetím v obchodech.

Bude máslo nově jen pro bohaté Čechy? Obchody chystají zdražení, které tady ještě nebylo. Lidé si dělají zásoby

iZdroj fotografie: Realeklas / Creative Commons / CC-BY-SA
Ročně můžete nevědomky přijít až o tisíce korun

Kromě finančního aspektu má vracení zálohovaných obalů také ekologický význam. Správným nakládáním s použitými nádobami dochází ke snížení odpadu a minimalizaci negativního dopadu na životní prostředí. Pokud se tedy setkáte s odmítnutím vrácení lahve, je dobré si být vědom svých práv – obchody mají povinnost je přijmout, pokud splňují stanovené podmínky.

Stává se vám často, že v obchodě nechtějí přijmout vaše vratné lahve?

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články