Kdo by na tuto minci narazil, může ji prodat za celkem vysoké částky. Sběratelé si jí cení kvůli neobvyklé chybě, ke které došlo při její výrobě.
Vznikla teprve předloni, již za tu dobu ale její hodnota stihla stonásobně vzrůst. Řeč je o polské minci 5 zlotých, která se vyznačuje hned několika chybami v ražbě. Pro sběratele je díky tomu mince velmi cenná, jak redakce Událostí247 zjistila.
Mince může mít velkou hodnotu
O raritní minci se redakce Událostí247 dozvěděla z videa youtubera, který si říká Zakapior PRL. Ve videu ukazuje, v čem se mince od těch běžných liší. A rozdílů je hned několik. Jak dále popisuje také polský server Fakt, na minci je několik výrobních vad. Příkladem je jiný odstín kovu na místech, kde být nemá, rozlitá barva kolem čísel, a navíc nižší hmotnost než běžné kusy. Jak má správně mince vypadat pak redakce Událostí247 ověřila na webu Polské národní banky.
Ačkoli coby platidlo je tak mince velmi nekvalitní, pro sběratele jsou podobné kusy velmi cenné. Jsou totiž raritní a nemá je jen tak někdo. Také proto hodnota tohoto platidla podle zmíněného youtubera velmi rychle vystřelila. Již předloni odhadoval její cenu na 500 zlotých – tedy zhruba stonásobek původní nominální hodnoty.
Podle redakce Událostí247 je to skvělá ukázka toho, že narazit na hodnotnou minci se může poštěstit kdykoli a komukoli. Předpoklad, že v dnešní době pokročilých technologií a kontrol už se podobné chyby nedějí, je mylný. Jak je vidět, čas od času se takzvané zmetky stále mohou dostat do oběhu. Určitě se tak vyplatí si mince a bankovky, které lidé dostanou třeba v obchodě, prohlížet, zda na nich náhodou není nějaká zvláštnost.
Případy chybné ražby známe i z Česka
Na závěr ještě doplňme několik případů chybně či odlišně vyražených mincí z Česka. Redakce Událostí247 již dříve přinesla informace o vzácné desetikoruně z roku 1993. Jedná se o prvotní návrh mince, který omylem unikl do oběhu a stal se z něj doslova sběratelský poklad. Odlišnosti zde spočívají zejména ve velikosti písmen kč či v poloze linie vedoucí podél mince. Díky tomu se dnes její hodnota pohybuje ve vyšších stovkách tisíců korun.
Skutečná chyba pak nastala při výrobě dvacetikoruny. Kdy přesně k tomu došlo se neví. Mince totiž mají na obou stranách vyraženou podobu svatého Václava na koni. Druhá strana dvacetikoruny s rokem výroby zcela chybí. Také cena této mince se proto pohybuje velmi vysoko.


