Máte v telefonu tuto aplikaci? Co nejdříve ji smažte, než přijdete o bankovní údaje a o své úspory

Častokrát aplikacím povolujeme, aby nás sledovaly a odposlouchávaly. Zajímavé je, že ve většině případů o tom nemáme ani tušení.

i Zdroj fotografie: Air fans/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

To, že nás naše telefony odposlouchávají, je dost často probírané téma. Ano, opravdu nás odposlouchávají, je však ale nutné uvědomit si, že jim k tomu nevědomky dáváme své povolení. Je to jednoduché – stáhneme si aplikaci, pak na nás vyskočí podmínky jejího užívání, ty všechny potvrdíme a o nic víc se už nestaráme. Nemáme přitom tušení, že jsme jí dali povolení k mikrofonu či kameře. V ten moment může nastat problém, stejně jako u aplikace iRecorder – Screen Recorder. Podle webu Nyheder byste ji měli co nejdříve smazat z telefonu.

Nebezpečná aplikace

Oblíbená aplikace mezi uživateli vzbudila obavy poté, co se ukázalo, že byla zneužita ke špehování. Přestože byla odstraněna z obchodu Google Play, někteří lidé ji stále mohou mít nainstalovanou na svých telefonech. Taková pravděpodobnost může být relativně nízká, i přesto se raději podívejte, zda ji v telefonu nemáte. Jedná se o aplikaci iRecorder – Screen Recorder, kterou si stáhlo okolo 50 000 uživatelů.

Soutěž o pobyt v lázních s all-inclusive

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

Čechům, kteří se zavčas nepřihlásí do státní aplikace hrozí pokuta až 50 000 Kč. Týká se to stovek tisíc lidí, i vás?

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247

Bezpečnostní experti ze společnosti ESET zjistili, že aplikace „iRecorder – Screen Recorder“ byla při svém uvedení na trh v září 2021 zcela neškodná. O rok později však došlo k aktualizaci, která do ní integrovala škodlivý software nazvaný AhRat. Tento program, který vychází z open-source škodlivého softwaru RAT (Remote Access Trojan), umožnil vývojářům přistupovat k datům v zařízeních uživatelů, včetně mikrofonu, souborů a multimédií.

Může vás i okrást

Ti, kteří mají aplikaci iRecorder stále ve svých telefonech, by ji měli okamžitě odinstalovat. Virus AhRat mohl v pravidelných intervalech zaznamenávat zvuk z mikrofonu a odesílat citlivé informace. Lukas Stefanko, analytik kybernetické bezpečnosti z ESETu, upozorňuje na to, že aplikace původně určená k nahrávání obrazovky už ve svém designu vyžadovala oprávnění k přístupu k mikrofonu.

Za instalaci státní mobilní aplikace dostanou lidé 5 000 Kč

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247

Pokud jste si ji tedy nainstalovali, dost pravděpodobně jste jí k tomu dali oprávnění. Když má aplikace přístup k mikrofonu či citlivým informacím, může to dopadnout tím nejhorším způsobem. Nejednou se stalo, že se podvodníci díky tomu dostali k heslům od bankovních účtů a dokázali se tak do nich nabourat a následně z nich sebrat peníze. Pokud tuto aplikaci máte ve svém telefonu, co nejrychleji ji smažte.

Máte v telefonu tuto aplikaci?

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články